15 maja na UW odbędzie się wykład zatytułowany „Mowa pogardy. Jak brutalny język internetu zmienił nasze myślenie o obcych?”, który wygłosi prof. Michał Bilewicz. Spotkanie zostanie zorganizowane w cyklu „8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie”.

Michał Bilewicz jest profesorem UW, pracującym w uniwersyteckim Centrum Badań nad Uprzedzeniami. Zajmuje się m.in. psychologią stosunków międzynarodowych, procesami dehumanizacji i humanizacji, badaniem stereotypów i uprzedzeń.

 

W 2015 roku naukowiec otrzymał nagrodę Narodowego Centrum Nauki – wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe. W tym samym roku NCN przyznał profesorowi 728 tys. zł na realizację projektu „Motivated history: Representations of Groups’ History as a Function of Current Motivations”. W 2018 roku instytucja przyznała prof. Bilewiczowi grant w wysokości prawie 2 mln zł na projekt „Mowa pogardy. Psychologiczne mechanizmy rozprzestrzeniania się agresji werbalnej wobec grup mniejszościowych”.

 

– Od kilku lat mamy do czynienia z prawdziwą epidemią mowy pogardy. Obrażanie muzułmanów, Żydów czy Ukraińców to smutna codzienność polskich mediów i internetu – ale problem ten ma też wymiar globalny. Celem projektu jest zrozumienie, jak mowa pogardy odmienia nas, odbiorców mediów. Czy stajemy się przez nią mniej wrażliwi na zło wokół nas? Czy zmienia się sposób, w jaki patrzymy na obcych? – tłumaczy prof. Michał Bilewicz.

 

Prof. Bilewicz jest członkiem Komisji Rektorskiej ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji na UW. Naukowiec jest również w gronie najlepszych pracowników UW, którzy otrzymali okresowe zwiększone wynagrodzenie. Więcej informacji >>

 

Podczas wykładu, który odbędzie się 15 maja o godz. 17.00 w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej, badacz opowie o mowie pogardy w stosunku do obcych.

 

Wstęp na wydarzenie jest wolny.