Przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego i IDEAS NCBR Sp. z o.o. podpisali list intencyjny dotyczący współpracy, której celem jest zwiększenie interdyscyplinarności badań nad sztuczną inteligencją. Porozumienie zakłada współdziałanie obu jednostek w zakresie kształcenia doktorantów w szkołach doktorskich UW.

Współpraca rozpoczynać się będzie na etapie rekrutacji kandydatów do szkół doktorskich, a po przyjęciu do szkoły doktorskiej Uniwersytetu Warszawskiego jej uczestnicy będą mogli prowadzić badania naukowe w IDEAS NCBR Sp. z o.o. Wspólne działania mają przyczynić się do lepszej integracji środowisk naukowych skupionych na rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Pomoże to zwiększyć liczbę badań, które będą wykorzystywane w praktyce, np. w administracji, medycynie czy ochronie środowiska.

– Wśród ważnych wyzwań stojących przed światem nauki w najbliższej przyszłości są m.in. sztuczna inteligencja i przetwarzanie tzw. Big Data, wraz z aspektami społecznymi tych zagadnień oraz kwestie związane z szeroko ujętą medycyną. W programach studiów, zwłaszcza na kierunku lekarskim, wprowadzenie dodatkowych zajęć z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych i sztucznej inteligencji umożliwi uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego i lepsze przygotowanie studentów w zakresie umiejętności analitycznych oraz wykorzystywania potencjału Big Data, narzędzi cyfrowych i sztucznej inteligencji w leczeniu pacjentów. Zależy nam również na rozwoju interdyscyplinarnych badań i projektów z zakresu sztucznej inteligencji, co wspierać będzie współpraca z IDEAS NCBR Sp. z o.o. – mówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

– Prowadzone w naszym ośrodku badania dotyczą czasami zagadnień czysto teoretycznych. Tworzymy nowe algorytmy bądź ulepszamy te, które już się pojawiły. Chcemy jednak, żeby wyniki naszych badań miały potencjalnie jak najszersze zastosowania, czyli rozwiązywały już istniejące problemy, o których my, informatycy, możemy nie wiedzieć. To wielka satysfakcja, kiedy wyniki naszych projektów badawczych mogą rozwiązywać realne problemy gospodarcze czy społeczne – mówi prof. Piotr Sankowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, prezes IDEAS NCBR Sp. z o.o., dodając: – Podpisanie listu intencyjnego daje okazję zarówno kształcenia obiecujących studentów i absolwentów wydziałów informatyki, jak i tworzy możliwość współpracy z innymi wydziałami oraz młodymi naukowcami innych dyscyplin.

IDEAS NCBR Sp. z o.o. to ośrodek badawczo-rozwojowy, którego zadaniem jest wspomaganie rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Prowadzi działania edukacyjne, wspiera współpracę naukowców z biznesem oraz komercjalizację wyników badań naukowych.

W ramach współpracy IDEAS NCBR Sp. z o.o. i Uniwersytetu Warszawskiego 23 maja na UW odbyło się spotkanie z CEO Open AI Samem Altmanem. Wielu pracowników IDEAS NCBR Sp. z o.o. jest absolwentami UW i łączy pracę w ośrodku z pracą na uczelni.