Zespół studentów pod opieką dr. Tomasza Cieśli z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężył podczas Międzynarodowego Konkursu Studenckich Drużyn Matematycznych. W wydarzeniu wzięło udział trzydzieści jeden drużyn z dwudziestu siedmiu uczelni z całego świata.

Tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Studenckich Drużyn Matematycznych odbył się na Uniwersytecie Śląskim (UŚ) w Katowicach. Najwyższe wyróżnienie zdobyła drużyna „MIM FORCE ONE” z Uniwersytetu Warszawskiego.

– Drużyna „MIM FORCE ONE” zdeklasowała pozostałe drużyny, jako jedyna rozwiązując wszystkie zadania. Za to osiągnięcie jury postanowiło przyznać oprócz nagrody pierwszego stopnia i złotych medali również nagrodę specjalną – mówi opiekun drużyny dr Tomasz Cieśla z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

Nagrodę pierwszego stopnia i złote medale przyznano też drugiej drużynie z UW, dwóm drużynom z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz drużynie z Uniwersytetu Warwick.

Drużyny z UW

Uniwersytet Warszawski reprezentowały w konkursie dwie drużyny: „MIM FORCE ONE” i „MIM FORCE TWO”. Do pierwszej należeli: Cezary Botta, Korneliusz Obarski, Paweł Pielasa i Antoni Puch, do drugiej: Jakub Jagiełła, Adam Naskręcki, Szymon Szmigielski i Marek Zbysiński . Druga drużyna przyjęła gościnnie do swojego składu studentkę z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Każdy z przedstawicieli UW zdobył w zawodach indywidualnych złote medale i nagrody pierwszego stopnia, a dwóch z nich – Paweł Pielasa i Antoni Puch – także nagrodę specjalną za rozwiązanie wszystkich pięciu zadań. Dokonało tego tylko pięciu zawodników w trybie stacjonarnym oraz jeden w trybie zdalnym.

– Udział w konkursie był dla naszych studentów sprawdzianem przed innymi zawodami, które odbędą się w tym roku akademickim, tj. VJIMC (Vojtech Jarnik International Mathematical Competition w czeskiej Ostrawie – przyp. red.) czy IMC (International Mathematical Competition w bułgarskim Błagojewgradzie – przyp. red.) – wyjaśnia dr Tomasz Cieśla.

Dwie części konkursu

Międzynarodowy Konkurs Studenckich Drużyn Matematycznych składa się z dwóch części: indywidualnej i drużynowej. Podczas pierwszego dnia zawodów uczestnicy otrzymują pięć zadań do rozwiązania indywidualnie. Drugiego dnia zadania są rozwiązywane grupowo i jest ich dziesięć. Na każdą z części zawodnicy mają przeznaczone maksymalnie cztery godziny.

Konkursowe zadania dotyczą takich dziedzin jak algebra i kombinatoryka, analiza matematyczna (z topologią i teorią zbiorów), równania funkcyjne (w tym równania różniczkowe), geometria i algebra liniowa, teoria miary i rachunek prawdopodobieństwa.

W tegorocznej edycji w trybie stacjonarnym udział wzięło osiemdziesięciu dziewięciu uczestników z osiemnastu szkół wyższych z Polski, Austrii, Słowacji, Turkmenistanu i Wielkiej Brytanii. W trybie zdalnym uczestniczyło dodatkowo pięćdziesięciu czterech studentów z Azerbejdżanu, Turkmenistanu, Ukrainy, Uzbekistanu i Wielkiej Brytanii.

Strona konkursu dostępna jest pod adresem >>