Reprezentacja Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, złożona ze studentów i doktorantów, zdobyła pierwsze miejsce w konkursie ekonometrycznym Econometric Game 2023, który odbył się na Uniwersytecie Amsterdamskim.

Podczas konkursu uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu uczenia maszynowego, ekonometrii i analizy danych. W rywalizacji uczestniczyło 26 zespołów z najlepszych uczelni z całego świata. W skład zwycięskiej drużyny z WNE weszli doktoranci: Mateusz Buczyński i Michał Woźniak oraz studenci studiów magisterskich: Mateusz Kijewski i Michał Kunstler. Ich opiekunem był dr Marcin Chlebus.

Tegoroczne zadanie konkursowe dotyczyło przewidywania niedożywienia w Afryce. Podczas jego rozwiązywania, zespół z WNE wytrenował zestaw algorytmów uczenia maszynowego. Najlepiej poradziły sobie algorytmy #LightGBM, #CatBoost oraz #NBEATS. W oparciu o narzędzie eXplainable AI (#XAI) drużyna sformułowała również rekomendacje dla decydentów w zakresie polityk publicznych.

Drużyny z Wydziału Nauk Ekonomicznych odnoszą sukcesy również w innych międzynarodowych konkursach. W lutym zajęli drugie miejsce w prestiżowym konkursie Rotman International Trading Competition (RITC). Wielokrotnie byli również w czołówce europejskich rozgrywek tego konkursu.

Szczegółowe informacje o konkursie oraz jego wynikach są dostępne na stronie Econometric Game 2023.