W 3. edycji BraveCamp – tygodniowej szkole letniej, podczas której uczestnicy mogli rozwijać swoje pomysły na projekty naukowe i biznesowe – wzięło udział 22 studentów z UW i WUM. Zwyciężyła Dorota Jankowska, studentka Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Otrzymała ona grant na stworzenie aplikacji umożliwiającej osobom niesłyszącym kontakt ze służbami ratowniczymi.

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wzięli udział w kolejnej edycji obozu szkoleniowego BraveCamp. Uczestnicy zdobywali wiedzę dotyczącą m.in. zarządzania projektami, kreatywnego myślenia, autoprezentacji i marketingu związanego z założeniem start-upów.

 

– Tydzień w towarzystwie ambitnych studentów z najlepszych uniwersytetów to wartość sama w sobie, a tydzień wzbogacony o wiedzę i spotkania z ekspertami to doświadczenie bezcenne – mówi Katarzyna Skoczylas z Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych (MISMaP), jedna z uczestniczek BraveCamp.

 

Pomysły, które dopracowywali studenci, były bardzo różne – od platformy typu SaaS do zarządzania projektami w branży IT, aplikacji mobilnej służącej popularyzacji badań profilaktycznych, produkcji unikatowych much męskich po warsztaty DIY (do it yourself – zrób to sam) przeznaczone dla obcokrajowców, którzy odwiedzają Polskę.

 

Po cyklu warsztatów i zajęć z mentorami uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować w ciągu trzech minut swoje projekty sześcioosobowemu jury i przekonać je, że to właśnie oni powinni otrzymać nagrodę główną – grant w wysokości 10 tys. zł na rozwój swojego przedsięwzięcia. Jury oceniło prezentacje studentów pod kątem m.in. nowatorstwa projektu, jego wykonalności i pomysłu na wydatkowanie grantu. Zwyciężył projekt „112 dla osób głuchych” autorstwa Doroty Jankowskiej. Studentka chce stworzyć aplikację dla osób niesłyszących umożliwiającą im kontakt ze służbami ratunkowymi. Urządzenie będzie oparte na systemie piktografik, które konwertowane będą w sygnał dźwiękowy dla operatora linii 112. Aplikacja ma być łatwa w obsłudze, darmowa i ogólnodostępna.

 

– Pieniądze z nagrody planuję przeznaczyć na badania oraz przygotowanie prototypu interfejsu najpełniej odpowiadającego potrzebom osób niesłyszących. Chcę, aby w całym procesie tworzenia aplikacji uczestniczyła społeczność osób niesłyszących oraz dyspozytorzy numerów ratunkowych – zaznacza Dorota Jankowska.

 

Jury przyznało także dwa wyróżnienia studentkom WUM. Pierwszą z wyróżnionych osób została Katarzyna Pęksa, autorka projektu „UHURA”. Jej przedsięwzięcie ma na celu opracowanie rozwiązań wspierających osoby, które w wyniku wypadku lub interwencji chirurgicznej utraciły zdolność mówienia. Drugą wyróżnioną osobą została Anna Nowak, która stworzyła projekt „Medstudenting” – przedsięwzięcie polegające na sprzedaży materiałów papierniczych przeznaczonych dla studentów kierunków medycznych.

 

Projekt Katarzyny Skoczylas „Zbadać smog” otrzymał nagrodę publiczności. Stanisław Serafin, autor projektu „Mucha.Ma” polegającego na stworzeniu unikatowych much męskich, został laureatem nagrody specjalnej przyznanej przez spółkę UWRC. Student Wydziału Zarządzania UW będzie mógł skorzystać z bezpłatnego rocznego okresu preinkubacji w UWRC.

 

3. edycja BraveCamp odbyła się w Jadwisinie. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Inkubator UW w ramach Programu zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego współfinansowanego ze środków programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.