W styczniu 1921 roku, w stolicy odradzającego się po zaborach państwa, fizykom przekazano do użytku budynek przy ulicy Hożej 69. Powstanie tego ośrodka zapoczątkowało szybki rozwój fizyki w Warszawie i stało się ważnym punktem odniesienia dla fizyków związanych z Uniwersytetem Warszawskim. W najbliższy weekend odbędą się uroczyste obchody stulecia tego wydarzenia.

− Przez ostatnie sto lat na Hożej i Pasteura nie marnowaliśmy czasu. Świadczą o tym dokonane tu liczne odkrycia i udział naszych naukowców w najbardziej wyrafinowanych międzynarodowych projektach fizycznych Europy i świata. O jakości tworzonej przez nas nauki niech świadczy fakt, że w tegorocznej edycji prestiżowego rankingu Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects Uniwersytet Warszawski został zaliczony do stu najlepszych na świecie jednostek kształcących w dziedzinach fizyki i matematyki. Jesteśmy jedyną uczelnią w Polsce z taką pozycją w rankingu dziedzinowym – mówi prof. Dariusz Wasik, dziekan Wydziału Fizyki UW.

 

Okrągły jubileusz

Od 10 do 12 września, w obecnej siedzibie Wydziału Fizyki UW przy ul. Pasteura 5 w Warszawie, odbędzie się uroczystość „100 lat fizyki – od Hożej do Pasteura”. Podczas obchodów podsumowane zostaną dokonania warszawskiej fizyki na przestrzeni ostatniego stulecia. Uczestnicy wydarzenia przedyskutują również plany na przyszłość. Obchodom towarzyszyć będą wystawy, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, pokazy filmów, zasadzenie pamiątkowego drzewa oraz spotkania absolwentów.

 

Sto lat historii

Stulecie działalności fizyków uniwersyteckich nie oznacza, że wcześniej na Uniwersytecie Warszawskim nie zajmowano się fizyką czy astronomią. Obie dziedziny były obecne na Wydziale Filozoficznym już w 1816 roku. Okres świetności dla warszawskiej fizyki zaczął się jednak w odrodzonej Polsce, wraz z utworzeniem przez prof. Stefana Pieńkowskiego ośrodka badań optyki atomowej i molekularnej, który szybko został dostrzeżony na świecie.

 

Od 2014 roku siedzibą FUW jest budynek przy ul. Pasteura 5 w Warszawie. Obecnie wydział tworzą instytuty: Fizyki Doświadczalnej, Fizyki Teoretycznej, Geofizyki, Katedra Metod Matematycznych oraz Obserwatorium Astronomiczne. Badania prowadzone przez naukowców z FUW dotyczą niemal wszystkich dziedziny współczesnej fizyki − od kwantowej do kosmologicznej. Kadra naukowo-dydaktyczna wydziału to ponad 200 nauczycieli akademickich, wśród których jest 87 pracowników z tytułem profesora. Na Wydziale Fizyki UW studiuje około 1000 studentów i ponad 170 doktorantów.

 

Więcej informacji o historii wydziału i obchodach jubileuszu znajduje się na stronie: https://hozapasteura100lat.fuw.edu.pl/

Czy wiesz, że?
  • Wydział Fizyki jest uznawany za miejsce narodzin polskiego Internetu. To tutaj 17 sierpnia 1991 roku nawiązano pierwsze w Polsce w pełni funkcjonalne połączenie z Internetem. Mail przesłano z Wydziału Fizyki UW na Uniwersytet w Kopenhadze. Dwa lata później na Wydziale Fizyki został uruchomiony pierwszy polski serwer www.
  • W 2011 r. budynek przy ul. Hożej 69 otrzymał tytuł European Physical Society Historic Site – Historycznego Miejsca Europejskiego Towarzystwa Fizycznego.
  • Prof. Marian Danysz i prof. Jerzy Pniewski za odkrycie hiperjąder byli kilkakrotnie nominowani do Nagrody Nobla.
  • Głównymi kierunkami w latach 30. były luminescencja ciekłych i stałych roztworów barwników oraz par metali, a także struktura linii widmowych.
  • Przez 10 lat od rozpoczęcia działalności na Hożej popularność fizyki była tak duża, że konieczna była dobudowa nowego skrzydła.
  • Prof. Stefan Pieńkowski był twórcą ośrodka fizyki doświadczalnej i trzykrotnym rektorem UW, w czasie okupacji stał na czele konspiracyjnego Wydziału Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
  • W 1936 roku prezydent Ignacy Mościcki wydał na Zamku Królewskim przyjęcie dla uczestników Pierwszego Międzynarodowego Kongresu Luminescencji, który odbył się w Warszawie. Komitetem organizacyjnym kierował prof. Pieńkowski.
  • W latach 30. działalność ośrodka poszerzono o fizykę jądrową. Równolegle prof. Czesław Białobrzeski zainicjował fizykę teoretyczną i jako pierwszy zwrócił uwagę na znaczenie ciśnienia promieniowania w budowie wewnętrznej gwiazd.
  • Zakup pierwszej aparatury naukowej na Hożą 69 został w dużej mierze sfinansowany przez Fundację Rockefellera.