23 i 24 listopada na UW odbyły się spotkania z przedstawicielami Uniwersytetu Marmara ze Stambułu, podczas których omówiono kwestie współpracy naukowo-dydaktycznej między Centrum Europejskim UW a turecką uczelnią. Studenci mogli wziąć udział w seminariach o konserwatywno-religijnych przemianach we współczesnej Turcji, a także o polskich dokumentach w archiwach osmańskich.

23 listopada odbyło się spotkanie prof. Alojzego Z. Nowaka, rektora UW, z  przedstawicielami Uniwersytetu Marmara ze Stambułu. Turecką uczelnię reprezentowali prof. Nuri Tınaz, dyrektor Biura ds. Współpracy Zagranicznej i Akademickiej, oraz prof. Fehmi Yılmaz z Uniwersytetu Marmara. W wydarzeniu uczestniczyli również dr hab. Kamil Zajączkowski, dyrektor Centrum Europejskiego, dr hab. Danuta Chmielowska z tej samej jednostki oraz dr M. Göktürk İplikçioğlu, prezes Stowarzyszenia TÜRKPOL.

Przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Marmara rozmawiali o dotychczasowej wspólnej działalności naukowo-dydaktycznej oraz planach zacieśnienia współpracy w zakresie dydaktyki na kierunkach: europeistyka, nauki polityczne oraz stosunki międzynarodowe.

– Doceniamy rosnącą pozycję tureckich uniwersytetów na świecie. Uniwersytet Warszawski jest otwarty na wymianę akademicką z uczelnią ze Stambułu, a nasi studenci chętnie wysłuchają wykładów naukowców z Turcji o doświadczeniach i badaniach prowadzonych na własnym, unikatowym gruncie – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

– Polskie i niemieckie uczelnie są naszymi najważniejszymi partnerami. Jako największa turecka uczelnia chcielibyśmy zintensyfikować współpracę w zakresie wymiany akademickiej w ramach programu Erasmus+ – podkreślił prof. Nuri Tınaz, dyrektor Biura ds. Współpracy Zagranicznej i Akademickiej Uniwersytetu Marmara.

W trakcie dwudniowej wizyty tureccy naukowcy poprowadzili seminaria dla studentów Centrum Europejskiego UW: „The Changing Patterns of Conservatism and Religiosity in Modern Turkey” oraz „The Ottoman Archives between Two Worlds: Poland (Lehistan) and the Ottoman Empire”. Podczas zajęć prof. Nuri Tınaz omówił tematykę nowoczesnych standardów w Turcji w kontekście przemian społecznych, kulturowych i religijnych. Historyk, prof. Fehmi Yılmaz, opowiadał o relacjach Rzeczpospolitej Polskiej z Imperium Osmańskim.

Tureckie partnerstwo

W ramach programu Erasmus+ prowadzona jest wymiana studentów, nauczycieli akademickich i pracowników administracyjnych między Uniwersytetem Marmara a Wydziałem Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych oraz Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego.

Centrum Europejskie UW współpracuje z tureckim partnerem zarówno w obszarze badań, jak i dydaktyki, realizując projekt „Poland and Turkey in Europe – Common Targets, Different Experiences” z grantu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Wynikiem dotychczasowej współpracy są też wspólne seminaria badawcze oraz udział wykładowców w konferencjach międzynarodowych organizowanych przez obie uczelnie. Dodatkowo z inicjatywy CE UW powstała polsko-turecka sieć badawcza, skupiająca pięć najważniejszych uczelni tureckich: Uniwersytet Stambulski, Uniwersytet Marmara, Uniwersytet Istanbul Kemerburgaz, Uniwersytet w Ankarze oraz Środkowowschodnia Politechnika w Ankarze.

Najnowszy numer kwartalnika naukowego „Studia europejskie – Studies in European Affairs”, wydawanego przez Centrum Europejskie UW we współpracy z polsko-tureckim Stowarzyszeniem TÜRKPOL, dotyczy Turcji w kontekście zmian politycznych i ekonomicznych zachodzących w tym kraju, relacji Turcji z Unią Europejską i NATO oraz integracji uchodźców z Syrii w tureckim środowisku akademickim.