We wtorek 30 czerwca maturzyści poznali wyniki egzaminów maturalnych. To właśnie wtedy wielu z nich zarejestrowało się w systemie IRK. Zapisy trwają do 2 lipca.

Co roku w rekrutacji na studia prowadzone przez Uniwersytet Warszawski bierze udział ok. 30 tys. osób. Najwięcej z nich zapisuje się na studia tuż po ogłoszeniu wyników matur. Na podjęcie decyzji o wyborze kierunku czasu zostało już niewiele – rekrutacja potrwa do 2 lipca.

 

Jak się zapisać?

Wystarczy wejść na stronę www.irk.uw.edu.pl, założyć konto, wybrać studia z listy kierunków i wnieść opłatę rekrutacyjną. Wynosi ona 80 zł. Jeśli kandydat zapisze się na ten sam kierunek prowadzony w różnych trybach, opłata pobrana zostanie tylko raz. Co to oznacza? Jeśli kandydat chce studiować np. prawo i z listy rejestracji wybierze ten kierunek dwukrotnie – studia prowadzone w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym (wieczorowym) zapłaci jedynie 80 zł.

 

Jakie kierunki były najbardziej popularne w 2014 roku?

Popularność kierunków od kilku lat wygląda podobnie. W czołówce najczęściej wybieranych znajdują się: ekonomia, prawo i zarządzanie. W 2014 roku największa rywalizacja o jedno miejsce toczyła się na międzykierunkowych studiach ekonomiczno-menedżerskich. Zwykle wysoko są też lingwistyka stosowana oraz kierunki orientalistyczne, na które są niewielkie limity przyjęć.

 

Najpopularniejsze kierunki wg liczby zapisów:

– ekonomia (3105 zgłoszeń/180 limit miejsc)

– prawo (1900/400)

– ekonomia; finanse, rachunkowość i ubezpieczenia, informatyka i ekonometria (1817/200)

 

Najpopularniejsze kierunki wg liczby kandydatów na jedno miejsce:

– międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie (18 – osób na miejsce/75 – limit miejsc)

– sinologia (17/15)

– japonistyka (16/20)

– ekonomia; finanse, rachunkowość i ubezpieczenia, informatyka i ekonometria (14/180)

– filologia angielska (14/125)

 

Kiedy wyniki?

11 lipca od godz. 14.00 warto być online, bo wyniki można sprawdzić wszędzie – pod warunkiem, że mamy dostęp do internetu. Trzeba jedynie zalogować się na stronę www.irk.uw.edu.pl. Jeśli status kandydata zmieni się na zakwalifikowany – może zacząć kompletować dokumenty. Po ich złożeniu jest się już przyjętym na studia. Dla tych, którzy wolą jednak tradycyjne rozwiązania, listy zostaną wywieszone również na wydziałach.

Wymagane dokumenty (Biuro Rekrutacji)