Zespół badawczy ds. prawa ochrony środowiska i bioróżnorodności z Wydziału Prawa i Administracji UW organizuje dwie debaty online dotyczące energetyki jądrowej. Eksperci porozmawiają o szansach i obawach związanych z wykorzystaniem atomu oraz omówią problematykę prawną tego zagadnienia.

17 marca o godz. 19 odbędzie się „Debata: Dlaczego Atom?”. Wezmą w niej udział Anna Przybyszewska z Instytutu Sobieskiego oraz Kacper Szulecki z Uniwersytetu w Oslo. Specjaliści z zakresu energetyki jądrowej i polityki energetycznej odpowiedzą na pytania: czy możliwe jest efektywne wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce? Czy energetyka jądrowa pozwoli na sprawne osiągnięcie neutralności klimatycznej w Unii Europejskiej? Wydarzenie będzie można oglądać na FB, na profilu Klimat na WPiA UW: więcej informacji.

 

Drugie spotkanie odbędzie się 24 marca o godz. 18.30. „Debata: Prawne aspekty energetyki jądrowej. Proces inwestycyjny i projektowanie zmian” organizowana jest wspólnie z Państwową Agencją Atomistyki oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Gośćmi wydarzenia będą dr Łukasz Młynarkiewicz, prezes Państwowej Agencji Atomistyki oraz dr Tomasz Nowacki, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Eksperci poruszą najważniejsze kwestie dotyczące prawa atomowego oraz omówią wyzwania prawne wiążące się z energią jądrową. Słuchacze poznają kształt prawny i etapy procesu inwestycyjnego mającego prowadzić do powstania pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Goście przedstawią projektowane zmiany dotyczące tego procesu, niedawno zasygnalizowane w wykazie prac legislacyjnych. Nie zabraknie także informacji o kształcie i funkcjonowaniu administracji związanej z energią jądrową. Wydarzenie będzie transmitowane na FB oraz dostępne na platformie ZOOM: więcej informacji.