Prof. Grzegorz Pietrzyński z Obserwatorium Astronomicznego UW zajął II miejsce w plebiscycie MNiSW. Astronom nominowany był za niezwykle precyzyjny pomiar odległości do Wielkiego Obłoku Magellana.

 

Odległość do Wielkiego Obłoku Magellana jest uznawana za wzorzec odległości we Wszechświecie. Zespołowi prof. Pietrzyńskiego udało się dokonać jej pomiaru z dokładnością do około 2%. Podsumowanie wyników badań ukazało się na łamach magazynu „Nature” w marcu 2013 roku. – Pomiar odległości przekraczającej 160 tys. lat świetlnych z precyzją przypominającą dokładność pomiarów odległości, jakich dokonujemy w życiu codziennym, pozwala bardzo dokładnie wykalibrować „kosmiczną linijkę”, służącą astronomom do pomiaru odległości we Wszechświecie. A co za tym idzie, wyznaczyć słynną stałą Hubble’a z dokładnością około 3% – wyjaśniał znaczenie rezultatów swych badań prof. Pietrzyński. O tym, jak dokonano pomiaru, przeczytać można w magazynie „UW”, nr 2(62), marzec-kwiecień 2013.

 

Plebiscyt „Nauka to wolność” MNiSW na najważniejsze wydarzenie naukowe ostatnich 25 lat ogłoszono w połowie maja. W głosowaniu brali udział internauci. Pierwsze miejsce w plebiscycie przypadło prof. Henrykowi Skarżyńskiemu, międzynarodowej sławy otochirurgowi, twórcy Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą, doktorowi honoris causa UW.

 

W gronie nominowanych byli pracownicy i studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz prof. Pietrzyńskiego, głosy można było oddać także na: prof. Andrzeja Udalskiego, kierującego projektem OGLE, paleontologa Grzegorza Niedźwiedzkiego, który w nieczynnym kamieniołomie w Zachełmiu koło Zagnańska odnalazł ślady tetrapoda, a także na studentów informatyki, którzy odnoszą sukcesy w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym.