Reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego wygrali w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza. To cykl zawodów sportowych, w których co roku bierze udział blisko 4 tys. studentów. Sportowcy rywalizują w ponad 30 dyscyplinach.

Zawodnicy Akademickiego Związku Sportowego UW zdobyli łącznie 299 punktów i zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, czyli zestawieniu wyników wszystkich dyscyplin rozgrywanych podczas AMWiM. Na drugiej pozycji znalazła się Politechnika Warszawska z wynikiem 245 punktów. Trzecie miejsce i 233 punkty zdobyła Wojskowa Akademia Techniczna.

─ Cieszy mnie, że pomimo niesprzyjających warunków pandemii nasi sportowcy odnoszą sukcesy. To zasługa całego środowiska sportowego Uniwersytetu Warszawskiego. Zależy nam na rozwoju sportu akademickiego i obiektów sportowych, żeby tych sukcesów było jak najwięcej ─ prof. Alojzy Z. Nowak.

Przerwany sezon

Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza odbywały się od stycznia do pierwszego tygodnia marca 2020 r., później nastąpiła przerwa spowodowana wybuchem pandemii. W czerwcu zawody zostały wznowione. Rozpoczęto od siatkówki plażowej, żeglarstwa i wspinaczki sportowej. Rozgrywki trwały do przełomu września i października.

18 marca prof. Marek Konopczyński, prezes Akademickiego Związku Sportowego Warszawa, wręczył prof. Alojzemu Z. Nowakowi, rektorowi UW, statuetkę za zajęcie przez zawodników z Uniwersytetu Warszawskiego pierwszego miejsca w Akademickich Mistrzostwach Warszawy i Mazowsza.

─  To kolejny sukces akademickiego środowiska sportowego UW, a trudne czasy pandemiczne jeszcze bardziej podkreślają znaczenie tego osiągnięcia. Tym bardziej jest to satysfakcjonujące, że rektor UW, prof. Alojzy Nowak, pełni drugi raz funkcję prezesa AZS, dbając o rozwój sportu nie tylko na UW, ale  także na innych uczelniach – podkreślał prof. Marek Konopczyński, prezes AZS Warszawa.

Sportowe plany

Spotkanie stało się okazją do dyskusji o rozwoju sportu akademickiego nie tylko w Warszawie, ale i w całym kraju. Wspomniano o planach dotyczących wspólnego działania na rzecz sportowego aktywizowania mieszkańców stolicy. Istotnym tematem były też nadchodzące, jubileuszowe, 70. regaty wioślarskich „ósemek”, rozgrywane pomiędzy UW a Politechniką Warszawską.