Zbliżamy się do uroczystych obchodów 200. rocznicy powstania Uniwersytetu Warszawskiego. Jednym z elementów przygotowań jest objęcie przez Polskie Radio patronatu nad jubileuszem. Uroczystą umowę w tej sprawie podpisano 16 lipca w Pałacu Kazimierzowskim.

 

Dzięki porozumieniu tematy związane z wyjątkową rolą i misją Uniwersytetu obecne będą na wszystkich antenach radiowych mediów publicznych. Pozwoli to uczynić jubileusz największej i najlepszej polskiej uczelni świętem nie tylko społeczności UW, lecz także ważnym wydarzeniem w życiu miasta i całego kraju. Rok akademicki 2015/2016 będzie doskonałą okazją do dyskusji o przyszłości polskiej nauki, a także jej roli w rozwoju Polski i jej innowacyjności. Współpraca z mediami umożliwi wyjście z tą ważną debatą poza środowisko akademickie i nadanie jej rangi dyskusji ogólnopolskiej.

 

Sygnatariuszami umowy byli prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia. – Jubileusz 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego jest punktem wyjścia rozważań o jego dalszym rozwoju – powiedział prof. Marcin Pałys. – To moment, w którym warto odpowiedzieć na pytania, czym jest Uniwersytet, do czego służy, a także do czego nowoczesnemu społeczeństwu i państwu potrzebna jest ta instytucja. Tymi zagadnieniami chcielibyśmy podzielić się z osobami niezwiązanymi z UW. Polskie Radio jako najważniejsza rozgłośnia w Polsce jest dla nas wymarzonym partnerem, dlatego bardzo cieszę się, że możemy dziś podpisać porozumienie. To początek wielkiego projektu – dodał rektor.

 

– Polskie Radio każdego roku obejmuje patronat nad około trzema tysiącami wydarzeń. Jednak patronat nad jubileuszem 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego jest szczególny – podkreślił Andrzej Siezieniewski. – Chcielibyśmy zaprezentować na naszych antenach wielki dorobek Uniwersytetu, przypomnieć jego historię, przedstawić obecną działalność oraz plany, jakie ma uczelnia – zapowiadał prezes PR.