Uniwersytet Warszawski 200 lat Uniwersytetu

W 2016 roku Uniwersytet Warszawski obchodził okrągłe 200. urodziny. Uczelnia powstała na mocy edyktu Aleksandra I podpisanego 19 listopada 1816 r. Na początku powołano pięć wydziałów. Kilka lat później studiowało tu około 800 studentów, a wykładało 40-50 profesorów. Teraz na UW wydziałów jest 21, studentów 44,6 tys., doktorantów 3,2 tys. a nauczycieli akademickich 3,3 tys., w tym 820 profesorów.

Jak świętowano 200. urodziny UW?

Absolwenci z całego świata

13 i 14 maja odbył się Światowy Zjazd Absolwentów UW: konferencja „Jestem z UW” w formacie TED Talks, spotkanie w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej, odwiedziny na wydziałach oraz koncert „Absolwenci Absolwentom” w Parku Sowińskiego.

Relacja ze Zjazdu

Regaty ósemek wioślarskich

4 czerwca odbyły się największe w historii Warszawy międzynarodowe regaty ósemek wioślarskich. Był to wyścig typu head na odcinku 4 km z metą na bulwarach wiślanych. Imprezę zakończył 65. wyścig, w którym rywalizowały osady Uniwersytetu i Politechniki Warszawskiej.

Relacja z regat

Wehikuł czasu

11 czerwca na jeden dzień teren kampusu głównego oraz fragment Krakowskiego Przedmieścia przeniosły się w czasie o dwa stulecia. W programie „Uniwersyteckiego Wehikułu Czasu” były historyczne gry i zabawy, deklamacje w salonie literackim, tajne spotkanie członków organizacji niepodległościowej oraz pokaz mody z XIX wieku i degustacja dawnych potraw.

Relacja z Wehikułu czasu

Odkryj UW

Przez dwa weekendy na UW zorganizowano spotkania i wykłady otwarte dla młodszych i nieco starszych miłośników nauki. W soboty, 4 i 18 czerwca, na kampusie głównym przy Krakowskim Przedmieściu i kampusie Ochota odbyło się ponad sto wykładów popularyzatorskich. Można było posłuchać m.in. o perskiej sztuce uprzejmości, masonerii, tajemnicach Białego Domu i neutrinach. W niedziele, 5 i 19 czerwca, na obu kampusach odbyły się pikniki rodzinne, podczas których UW mogły poznać również dzieci.

Relacja z Odkryj UW na kampusie głównym

Relacja z Odkryj UW na kampusie Ochota

Chopin był z UW

Odbyło się pięć spotkań z cyklu „Chopin był z UW”. Z okazji 200-lecia Uniwersytetu występowali pianiści z całego świata: Eugen Indjic, Markus Groh, Ingolf Wunder, Dmitry Shishkin oraz Benjamin Grosvenor.

Szczegółowe informacje o koncertach

Urodzinowy tort i koncert galowy19 listopada, w dniu 200. urodzin UW, o godz. 16.30 przed gmachem Dawnej Biblioteki odbyła się specjalna uroczystość. Kampus główny przybrał odświętną formę, był wielki uniwersytecki tort na kilkaset osób, świeczki, urodzinowy mapping, a nawet fajerwerki.

Na zakończenie świętowania, wieczorem, odbył się Galowy Koncert Jubileuszowy w Filharmonii Narodowej. W programie: premierowe wykonanie utworu Pawła Szymańskiego, skomponowanego specjalnie na 200-lecie UW oraz koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w wykonaniu Julianny Awdiejewej.
Relacja z 19 listopada

SERIA MONUMENTA UNIVERSITATIS VARSOVIENSIS

Monumenta (1)

Zespół Organizacyjny Obchodów Jubileuszu 200-lecia UW