Uniwersytet Warszawski 200 lat Uniwersytetu

W 2016 roku Uniwersytet Warszawski obchodził okrągłe 200. urodziny. Uczelnia powstała na mocy edyktu Aleksandra I podpisanego 19 listopada 1816 r. Na początku powołano pięć wydziałów. Kilka lat później studiowało tu około 800 studentów, a wykładało 40-50 profesorów. Teraz na UW wydziałów jest 24, studentów 37,4 tys., doktorantów 2,1. tys., a nauczycieli akademickich 4 tys., w tym 527 profesorów.

Jak świętowano 200. urodziny UW w 2016 roku?

• Absolwenci z całego świata

13 i 14 maja odbył się Światowy Zjazd Absolwentów UW: konferencja „Jestem z UW” w formacie TED Talks, spotkanie w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej, odwiedziny na wydziałach oraz koncert „Absolwenci Absolwentom” w Parku Sowińskiego.

Relacja ze Zjazdu

• Regaty ósemek wioślarskich

4 czerwca odbyły się największe w historii Warszawy międzynarodowe regaty ósemek wioślarskich. Był to wyścig typu head na odcinku 4 km z metą na bulwarach wiślanych. Imprezę zakończył 65. wyścig, w którym rywalizowały osady Uniwersytetu i Politechniki Warszawskiej.

Relacja z regat

• Wehikuł czasu

11 czerwca na jeden dzień teren kampusu głównego oraz fragment Krakowskiego Przedmieścia przeniosły się w czasie o dwa stulecia. W programie „Uniwersyteckiego Wehikułu Czasu” były historyczne gry i zabawy, deklamacje w salonie literackim, tajne spotkanie członków organizacji niepodległościowej oraz pokaz mody z XIX wieku i degustacja dawnych potraw.

Relacja z Wehikułu czasu

• Odkryj UW

Przez dwa weekendy na UW zorganizowano spotkania i wykłady otwarte dla młodszych i nieco starszych miłośników nauki. W soboty, 4 i 18 czerwca, na kampusie głównym przy Krakowskim Przedmieściu i kampusie Ochota odbyło się ponad sto wykładów popularyzatorskich. Można było posłuchać m.in. o perskiej sztuce uprzejmości, masonerii, tajemnicach Białego Domu i neutrinach. W niedziele, 5 i 19 czerwca, na obu kampusach odbyły się pikniki rodzinne, podczas których UW mogły poznać również dzieci.

Relacja z Odkryj UW na kampusie głównym

Relacja z Odkryj UW na kampusie Ochota

• Chopin był z UW

Odbyło się pięć spotkań z cyklu „Chopin był z UW”. Z okazji 200-lecia Uniwersytetu występowali pianiści z całego świata: Eugen Indjic, Markus Groh, Ingolf Wunder, Dmitry Shishkin oraz Benjamin Grosvenor.

• Urodzinowy tort i koncert galowy

19 listopada, w dniu 200. urodzin UW, o godz. 16.30 przed gmachem Dawnej Biblioteki odbyła się specjalna uroczystość. Kampus główny przybrał odświętną formę, był wielki uniwersytecki tort na kilkaset osób, świeczki, urodzinowy mapping, a nawet fajerwerki.

Na zakończenie świętowania, wieczorem, odbył się Galowy Koncert Jubileuszowy w Filharmonii Narodowej. W programie: premierowe wykonanie utworu Pawła Szymańskiego, skomponowanego specjalnie na 200-lecie UW oraz koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w wykonaniu Julianny Awdiejewej.
Relacja z 19 listopada

Logotyp jubileuszu UW

Monumenta Universitatis Varsoviensis

Seria Monumenta

Seria publikacji jubileuszowych, przygotowana z okazji 200. rocznicy powstania UW, obejmuje nie tylko historię uczelni, lecz także rozwój poszczególnych dziedzin naukowych, dziedzictwo kulturowe i artystyczne Uniwersytetu Warszawskiego oraz życiorysy rektorów i biografie najwybitniejszych uniwersyteckich uczonych. Dotychczas nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego ukazało się 12 tomów.

Link do profilu Facebook Link to Twitter profile Link do kanału Youtube Link do profilu Instagram Link do profilu LinkedIn