Uniwersytet Warszawski 200 lat Uniwersytetu

W 2016 roku Uniwersytet Warszawski obchodzi okrągłe 200. urodziny. Uczelnia powstała na mocy edyktu Aleksandra I podpisanego 19 listopada 1816 r. Na początku powołano pięć wydziałów. Kilka lat później studiowało tu około 800 studentów, a wykładało 40-50 profesorów. Teraz na UW wydziałów jest 20, studentów 48 tys., a nauczycieli akademickich 3,5 tys., w tym 820 profesorów.

Nadchodzące wydarzenia:

Chopin był z UWPo wakacjach odbędą się dwa ostatnie koncerty z cyklu Chopin był z UW. 18 września utwory kompozytora, który przez kilka lat mieszkał na terenie Uniwersytetu i był absolwentem Szkoły Głównej Muzyki ówcześnie będącej częścią UW, zagra rosyjski pianista Daniil Trifonov. 6 listopada, podczas ostatniego koncertu, można będzie usłyszeć aranżacje w wykonaniu Benjamina Grosvenora z Wielkiej Brytanii.

Szczegółowe informacje o koncertach

Koncert na urodziny

19 listopada to kulminacja obchodów i najważniejsze wydarzenie. W dniu urodzin uczelni, na zakończenie świętowania, odbędzie się Galowy Koncert Jubileuszowy w Filharmonii Narodowej. W programie: premierowe wykonanie utworu Pawła Szymańskiego, skomponowanego specjalnie na 200-lecie UW oraz występ laureata Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Najwięcej wydarzeń związanych z 200-leciem UW odbyło się w maju i czerwcu 2016 roku.

Absolwenci z całego świata

13 i 14 maja odbył się Światowy Zjazd Absolwentów UW: konferencja „Jestem z UW” w formacie TED Talks, spotkanie w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej, odwiedziny na wydziałach oraz koncert „Absolwenci Absolwentom” w Parku Sowińskiego.

Relacja ze Zjazdu

Regaty ósemek wioślarskich

4 czerwca odbyły się największe w historii Warszawy międzynarodowe regaty ósemek wioślarskich. Był to wyścig typu head na odcinku 4 km z metą na bulwarach wiślanych. Imprezę zakończył 65. wyścig, w którym rywalizowały osady Uniwersytetu i Politechniki Warszawskiej.

Relacja z regat

Wehikuł czasu

11 czerwca na jeden dzień teren kampusu głównego oraz fragment Krakowskiego Przedmieścia przeniosły się w czasie o dwa stulecia. W programie „Uniwersyteckiego Wehikułu Czasu” były historyczne gry i zabawy, deklamacje w salonie literackim, tajne spotkanie członków organizacji niepodległościowej oraz pokaz mody z XIX wieku i degustacja dawnych potraw.

Relacja z Wehikułu czasu

Odkryj UW

Przez dwa weekendy na UW zorganizowano spotkania i wykłady otwarte dla młodszych i nieco starszych miłośników nauki. W soboty, 4 i 18 czerwca, na kampusie głównym przy Krakowskim Przedmieściu i kampusie Ochota odbyło się ponad sto wykładów popularyzatorskich. Można było posłuchać m.in. o perskiej sztuce uprzejmości, masonerii, tajemnicach Białego Domu i neutrinach. W niedziele, 5 i 19 czerwca, na obu kampusach odbyły się pikniki rodzinne, podczas których UW mogły poznać również dzieci.

Relacja z Odkryj UW na kampusie głównym

Relacja z Odkryj UW na kampusie Ochota

Informacje o jubileuszu oraz wydarzeniach mu towarzyszących można znaleźć na stronie www.uw200.pl

SERIA MONUMENTA UNIVERSITATIS VARSOVIENSIS