Szanse i zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji będą tematem trzeciej edycji cyklu Areopagu Uniwersytetów. W spotkaniach biorą udział rektorzy i eksperci polskich uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Najbliższe wydarzenie odbędzie się 16 lutego na KUL.
Areopag Uniwersytetów to inicjatywa środowiska akademickiego czterech uczelni – KUL, UW, UJ i UAM. Jej główną ideą jest prowadzenie debaty publicznej dotyczącej wyzwań współczesnego świata. Podczas pierwszej edycji eksperci poruszali zagadnienia związane z pandemią COVID-19, koncentrując się na systemie wartości, granicach etycznych medycyny, relacji społecznych i problemów gospodarczych. Druga edycja dotyczyła problematyki wojny, głównie w kontekście agresji Rosji na Ukrainę oraz jej konsekwencji prawnych, społecznych czy gospodarczych.
Debata o sztucznej inteligencji
Tematyka trzeciej edycji Areopagu Uniwersytetów będzie dotyczyć szans i zagrożeń związanych z AI. Podczas najbliższego spotkania eksperci będą rozmawiać o zastosowaniach sztucznej inteligencji w kontekście edukacji, jak również o wyzwaniach etycznych i moralnych. Wśród prelegentów będzie prof. Andrzej Dragan z Wydziału Fizyki UW, który specjalizuje się m.in. w fizyce kwantowej, optyce kwantowej czy kwantowej teorii pola w zakrzywionych czasoprzestrzeniach. Oprócz eksperta z UW głos zabiorą również prof. Krzysztof Jassem z UAM, prof. Piotr Kulicki z KUL, dr hab. Igor Podolak i dr Jeremi Ochab z UJ. Spotkanie poprowadzi dr hab. Robert Szwed z KUL.
Debata „Sztuczna inteligencja – Dylematy” rozpocznie się 16 lutego o godz. 16.00 w Centrum Transferu Wiedzy KUL. Przewidziana jest transmisja wydarzenia na stronie KUL oraz w mediach społecznościowych.