19 sierpnia odbyło się spotkanie z zawodniczkami i zawodnikami Akademickiego Związku Sportowego, którzy zdobyli medale na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Gratulacje sportowcom złożył prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, a jednocześnie prezes AZS. Dziewięć z czternastu polskich medali w Tokio zdobyli sportowcy AZS.

– Dziękuję, że daliście nam dużo radości i satysfakcji, dzięki Wam wielokrotnie mogliśmy oglądać biało-czerwoną flagę na olimpijskim maszcie i słuchać Mazurka Dąbrowskiego. Jesteśmy z Was dumni – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW oraz prezes Akademickiego Związku Sportowego. – Sport odgrywa bardzo ważną rolę w życiu akademickim i jest tak samo ważny, jak prowadzenie badań czy współpraca z biznesem – dodał.

 

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego podziękował też przedstawicielom uczelni, klubów AZS i związków sportowych, które stworzyły sportowcom warunki, by rozwijali się na olimpijskim poziomie.

 

W imieniu sportowców nagrodzonych na igrzyskach głos zabrała Justyna Święty-Ersetic, lekkoatletka, złota i srebrna medalistka w sztafecie 4×400 m. – Chciałabym podziękować całemu środowisku akademickiemu. Dzięki Akademickiemu Związkowi Sportowemu możemy łączyć naukę ze sportem. Kariera sportowca kiedyś się kończy, mamy więc nadzieję, że dzięki AZS i narodowej reprezentacji akademickiej będziemy mogli łatwiej wejść w pozasportowe życie – powiedziała olimpijka.

 

W spotkaniu uczestniczyli również: Anita Włodarczyk – zdobywczyni złotego medalu w rzucie młotem; Paweł Fajdek – brązowy medalista w rzucie młotem; Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann – srebrne medalistki w wioślarskiej czwórce podwójnej; Justyna Iskrzycka – brązowy medal w kajakowej czwórce, a także: Malwina Kopron – brązowy medal w rzucie młotem; Dawid Tomala – złoty medal w chodzie na 50 km; Karol Zalewski – złoty medal w sztafecie 4×400 m mix; Kajetan Duszyński – złoty medal w sztafecie 4×400 m mix oraz Dariusz Kowaluk – złoty medal w sztafecie 4×400 m mix. Na spotkaniu byli również obecni przedstawiciele władze uczelni tworzących AZS, reprezentanci klubów AZS z całej Polski, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, firmy Lotos S.A., głównego sponsora oraz firmy PZU.

 

– To, że sięgnęliście Państwo po najcenniejsze symbole zwycięstwa to wynik ciężkiej codziennej pracy. Jesteście ludźmi silnej woli, która nie pozwala Wam się poddać – powiedział prof. Włodzimierz Bernacki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

 

Akademicki Związek Sportowy to największe stowarzyszenie sportowe w Polsce. Organizacja powstała w Krakowie w 1909 roku. Obecnie liczy około 42 tys. członków. Współtworzy Międzynarodową Federację Sportu Studenckiego (FISU) i Europejską Federację Sportu Studenckiego (EUSA). Jednym z filarów działalności AZS-u są organizowane od ponad 50 lat Akademickie Mistrzostwa Polski (do 2008 roku nazywane Mistrzostwami Polski Szkół Wyższych).