Uniwersytet Warszawski Odwiedź nas

Zabytkowy teren Uniwersytetu Warszawskiego, położony w sercu miasta, przyciąga swą piękną architekturą. Rzeźbiarskie dekoracje budynków, okazałe wnętrza, zieleń otaczająca gmachy – czynią z kampusu przy Krakowskim Przedmieściu jedną z głównych atrakcji turystycznych Warszawy. Brama zwieńczona orłem stała się symbolem Uniwersytetu, a także obowiązkowym przystankiem dla zwiedzających Trakt Królewski.

 

Odrestaurowane z wielką dbałością zabytkowe gmachy to nie jedyne oblicze uczelni. Leżąca nieopodal głównego kampusu Biblioteka Uniwersytecka, oddana w 1999 roku, otworzyła nowy rozdział w historii architektury uczelni. Budynek zmienił charakter Powiśla, stał się jednym z ulubionych miejsc warszawian. Otwierane w kolejnych latach uniwersyteckie inwestycje są – tak samo jak BUW – nie tylko funkcjonalne, ale i ciekawe architektonicznie. Wzbogacają krajobraz Warszawy, a użytkownikom zapewniają komfortowe miejsce pracy i ciekawie zaaranżowane wspólne przestrzenie, w których mogą wypocząć.

 

 

Uniwersyteckie budynki skupione są w trzech dzielnicach Warszawy:

  • w Śródmieściu – na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu i w jego okolicach znajdują się wydziały, które kształcą studentów głównie na kierunkach humanistycznych i społecznych,
  • na Ochocie – w kwadracie ulic Żwirki i Wigury, Wawelskiej, Grójeckiej oraz Banacha znajdują się wydziały i jednostki badawcze zajmujące się naukami ścisłymi i przyrodniczymi,
  • na Służewcu znajduje się Wydział Zarządzania i część budynków Wydziału Lingwistyki Stosowanej.

Niektóre ośrodki uczelni położone są poza miastem, w Tatrach i nad Morzem Bałtyckim, a także poza granicami Polski – np. stacja terenowa w Kairze. W sumie do UW należy ponad 160 budynków, ich łączna powierzchnia to blisko 500 tys. m² – ponad 4 razy więcej niż powierzchnia Pałacu Kultury i Nauki. Uczelnia posiada ponad 600 tys. m² gruntów – to powierzchnia równa 90 boiskom Stadionu Narodowego.

 

Mapy do pobrania

 

 Mapa kampusu głównego UW

Mapa kampusu głównego UW (pdf)

 

Panoramy Google

Dawna Biblioteka Uniwersytecka,

Auditorium Maximum,

Pałac Kazimierzowski,

Biblioteka Uniwersytecka.

 

Zobacz także

Zwiedzanie z przewodnikiem

Uniwersyteckie kampusy otwarte są dla gości. Istnieje możliwość zwiedzenia zabytkowego terenu przy Krakowskim Przedmieściu z przewodnikiem. Szczegółowych informacji udziela Muzeum UW.

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego
Pałac Tyszkiewiczów-Potockich
ul. Krakowskie Przedmieście 32

00-927 Warszawa
tel. 22 55 20 107 lub 55 20 591
fax 22 55 21 547

muzeum.uw(at)adm.uw.edu.pl

www.muzeum.uw.edu.pl

Spotkania informacyjne dla młodzieży

Licealiści zainteresowani studiami na Uniwersytecie Warszawskim mogą wziąć udział w spotkaniach informacyjnych „Otwarte czwartki na UW”, podczas których poznają zasady rekrutacji oraz historię uczelni.

Zgłoszenia i rezerwacje przyjmowane są telefonicznie: 22 55 20 107 lub e-mailowo: muw@adm.uw.edu.pl. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Muzeum UW.

 

Internetowy przewodnik po kampusie głównym

Internetowy przewodnik po kampusie głównym

 

Przejście do przewodnika „Otwarty kampus” >>

Więcej o projekcie >>

Link do profilu Facebook Link to Twitter profile Link do kanału Youtube Link do profilu Instagram Link do profilu LinkedIn