Uniwersytet Warszawski Nowoczesna architektura

Nowe uniwersyteckie gmachy, które powstały na Powiślu i Ochocie, są funkcjonalne i efektowne architektonicznie. Przykuwają uwagę dzięki ciekawym bryłom, odważnym barwom elewacji i połączeniom materiałów. Nowoczesne rozwiązania, przestronne, jasne wnętrza czynią je wyjątkowo komfortowymi miejscami pracy i nauki. Każdy nowy budynek jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

 

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Budynek przy ul. Dobrej otwarto w 1999 roku. Autorzy projektu w niezwykle efektowny sposób połączyli materiały, z których wykonany jest budynek – tafle szkła, elementy metalowe oraz surowe betonowe płyty. Dominującym kolorem elewacji i wnętrz jest zieleń, dla której doskonałym tłem pozostają odcienie szarości. Z wielopoziomowego ogrodu dachowego BUW podziwiać można panoramę Warszawy.

 

Nowa siedziba wydziałów lingwistycznych

Nowego sąsiada Biblioteki otwarto w 2012 roku. Elewacja budynku od ul. Lipowej powstała z dwóch warstw różnokolorowego szkła. Z kolei ściana północna obłożona jest z zewnątrz patynowaną blachą miedzianą z kolorowymi akcentami. Budynek powstał na trasie łączącej BUW z zabytkowym terenem przy Krakowskim Przedmieściu. Został usytuowany tak, by stanowił ich naturalne połączenie.

 

W czerwcu 2019 roku podpisano umowę z generalnym wykonawcą robót budowlano–montażowych  II etapu inwestycji przy ul. Dobrej 55. Jest to największa inwestycja realizowana w ramach programu wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”. Studenci i pracownicy UW będą mogli korzystać z budynku od 2022. Realizacja inwestycji pozwoli na stworzenie odpowiednich warunków pracy dla studentów i kadry naukowo-dydaktycznej w zakresie lingwistyki i filologii.

 

Nowa Ochota

Kampus nauk ścisłych i przyrodniczych na Ochocie zyskał w ostatnim czasie trzy nowe gmachy. Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych stanęło tuż koło Wydziału Biologii i jest z nim połączone szklanym przejściem. Budynek utrzymany jest w stonowanych kolorach – bieli, szarości oraz zieleni. Najbardziej efektownym elementem jest szklana bryła o nieregularnych kształtach, którą skrywa dziedziniec centrum. Mieści się w niej aula wykładowa. Z pozoru prosty gmach Centrum Nowych Technologii przykuwa uwagę kilkoma odważnymi detalami. Falisty plan elewacji powtórzony jest także we wnętrzach budynku. Na placu głównym przed wejściem dominuje strzelista iglica, a tuż obok stoi pięć czarnych, kamiennych prostokątów. Trzeci nowy gmach to siedziba Wydziału Fizyki, której kolorowa elewacja może stanowić wielką niespodziankę dla spacerujących po Ochocie. Każda z zewnętrznych ścian budynku utrzymana jest w innej kolorystyce (pomarańczowej, srebrnej, miedzianej, szarej), a jednocześnie wszystkie cztery doskonale ze sobą współgrają.

 

Na kampusie powstaje także nowy budynek naukowo-dydaktyczny dla nauk humanistycznych i społecznych. Z gmachu, który zlokalizowany będzie w obrębie ulic Żwirki i Wigury, Banacha oraz Pasteura, korzystać będą studenci kierunków takich jak psychologia, kognitywistyka czy psychofizjologia. Inwestycja realizowana jest w ramach programu wieloletniego „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”. Planowany termin oddania budynku do użytku to 2022 rok.

 

Tradycja w nowoczesnym wydaniu

Przykładem efektownego połączenia tradycji z obecnymi trendami są wnętrza Dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej. Przy okazji renowacji budynku w 2005 roku do wnętrz wprowadzono metal i szkło. Nowoczesne materiały doskonale współgrają z zabytkowymi pilastrami, fryzami i różnobarwnymi posadzkami, a także stalowym rusztem, który dawniej spełniał rolę magazynu biblioteki. Podobne rozwiązania zastosowano przy budowie nowego gmachu dla Wydziału Historycznego. Otwarty w 2011 roku budynek połączony szklanym przejściem z zabytkowym Gmachem Pomuzelanym doskonale współgra z otoczeniem, dzięki stonowanej kolorystyce i oszczędnej formie.

Odmienione Powiśle

Nowe budynki Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu przypadły do gustu nie tylko ich użytkownikom, ale i mieszkańcom miasta: Biblioteka Uniwersytecka otrzymała w 2005 roku I nagrodę w plebiscycie na pozytywne miejsce w Warszawie, w 2013 roku nowa siedziba wydziałów lingwistycznych zdobyła w I miejsce w plebiscycie na gmach przyjazny Warszawie.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Powiśle, ul. Dobra 56/66

projekt: M. Budzyński, Z. Badowski

 

Siedziba Wydziałów Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej

Powiśle, ul. Dobra 55

projekt: Kuryłowicz & Associates

 

Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych

Ochota, ul. Żwirki i Wigury 101

projekt: Kuryłowicz & Associates

 

Centrum Nowych Technologii

Ochota, ul. Banacha 2c

projekt: Arch Magic

 

Siedziba Wydziału Fizyki

Ochota, ul. Pasteura 5

projekt: Kuryłowicz & Associates

 

Budynek Wydziału Historycznego

Śródmieście, Krakowskie Przedmieście 26/28

projekt: Pracownia Architektoniczna BNS

 

Dawna Biblioteka Uniwersytecka

Śródmieście, Krakowskie Przedmieście 26/28

Link do profilu Facebook Link to Twitter profile Link do kanału Youtube Link do profilu Instagram Link do profilu LinkedIn