– Trudno powiedzieć, że lubię tę książkę; na pewno – cenię. Mam do niej wyjątkowo osobisty stosunek: moja babcia była więźniarką Ravensbrück. Jej bogate w fakty wspomnienia skonfrontowałem z obszernym dziełem Sary Helm – mówi dr hab. Maciej Raś, prodziekan ds. studenckich Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, który w cyklu #CzytajzUW prezentuje książkę „Kobiety z Ravensbrück”.

Dr hab. Maciej Raś jest pracownikiem badawczo-dydaktycznym na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2020 roku pełni funkcję prodziekana ds. studenckich/kierownika jednostki dydaktycznej. Jego zainteresowania badawcze obejmują: międzynarodowe stosunki polityczne, politykę zagraniczną i bezpieczeństwa państw poradzieckich, relacje Rosja-Zachód, politykę wschodnią Polski, a także aktywność międzynarodową podmiotów subpaństwowych. Wykładał w ośrodkach uniwersyteckich za granicą m.in. w Rosji i Chinach; wygłaszał referaty m.in. w Baltimore, Bonn, Frankfurcie nad Menem, Heidelbergu, Jerozolimie, Królewcu, Nashville, Odessie, Petersburgu, San Francisco, Sofii, czy Ułan Batorze.

 

– Książka Sary Helm „Kobiety z Ravensbrück: życie i śmierć w hitlerowskim obozie koncentracyjnym dla kobiet” to historia tragiczna. Historia, w której trudno doszukiwać się optymizmu poza jednym jedynym faktem, który w tej książce znalazłem. Otóż nie jest to tylko zapis zbrodni, okrucieństw i sadyzmu, ale również zapis heroizmu kobiet, które w obozowych warunkach walczyły zarówno o przetrwanie, jak również o zachowanie godności – wyjaśnia dr hab. Maciej Raś.

 

 

Ravensbrück

78 lat temu, 8 maja 1945 roku o godzinie 23.01, zakończyła się II wojna światowa, która zyskała miano najbardziej krwawej wojny w dziejach ludzkości. W tym czasie na terenach okupowanej Polski działało przynajmniej kilkaset nazistowskich obozów różnych kategorii, takich jak m.in. obozy koncentracyjne i zagłady, getta, obozy jenieckie. Największym obozem na ziemiach polskich, w którym hitlerowcy dokonywali aktów ludobójstwa, był obóz w Auschwitz.

 

Obozy koncentracyjne jako miejsca uwięzienia, przymusowej pracy, a wreszcie śmierci były organizowane również na terenie Niemiec. Jednym z takich miejsc był – położony około 80 km od Berlina – obóz koncentracyjny w Ravensbrück. Obóz ten był najokrutniejszym obozem koncentracyjnym przeznaczonym wyłącznie dla kobiet.

 

„Polskie króliki”

– W obozie koncentracyjnym w Ravensbrück spotkać się mogły kobiety praktycznie z całej Europy: opozycjonistki niemieckie, radzieckie żołnierki, polskie więźniarki polityczne. Więźniarki bito, torturowano, zmuszano do niewolniczej pracy, głodzono i mordowano – wyjaśnia dr hab. Maciej Raś. – Polskie więźniarki spotykał okrutny los. Znajdowały się w grupie kobiet, które poddawano pseudomedycznym eksperymentom – dodaje.

 

Na więźniarkach Ravensbrück testowano zabiegi sterylizacji, okaleczano je, wywoływano zakażenia, przeprowadzano operacje doświadczalne. Szczególnie okrutnie były traktowane polskie więźniarki, tzw. „króliki z Ravensbrück”, którym łamano nogi, miażdżono mięśnie, zarażano tężcem, zgorzelą gazową, gronkowcem złocistym, w ranach umieszczano kawałki metalu, szkła lub ziemi, by następnie móc testować różne środki medyczne.

 

Obóz w Ravensbrück funkcjonował do wyzwolenia przez Armię Czerwoną 30 kwietnia 1945 roku. Do dziś Ravensbrück ze względu na ból i cierpienie, którego doświadczyły tam osadzone, kojarzy się z piekłem na ziemi.

 

Książkę Sary Helm „Kobiety z Ravensbrück”, jak i inne książki o tematyce obozowej, można znaleźć w wolnym dostępie na półkach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

 

Wybrane publikacje o więźniarkach z Ravensbrück dostępne w BUW:

 

  • Więzi. Losy więźniarek z Ravensbrück / Urszula Wińska, Gdańsk: Marpress, 1992, D805.5.R38 W55 1992;
  • Moje przyjaciółki z Ravensbrück / Magda Knedler. Kraków: Mando, 2019, PG7211.N44 M65 2019;
  • Ravensbrück. Kobiecy obóz koncentracyjny / Wanda Kiedrzyńska, Warszawa: Fundacja Cultura Memoriae: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2019, D805.5.R38 K54 2019;
  • Harcerki z Ravensbrück / Anna Kwiatkowska-Bieda, Warszawa: Bellona, 2021, D805.5.R38 K85 2021;
  • Prawdziwa historia „królików” z Ravensbrück / Marta Grzywacz, Warszawa: Wydawnictwo WAB, 2022, D805.5.R38 G79 2022;
  • Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld / Marta Grzywacz, Warszawa: Wydawnictwo wab, 2020, D805.G3 G797 2020;
  • Było, więc minęło. Joanna Penson, dziewczyna z Ravensbrück, kobieta „Solidarności”, lekarka Wałęsy / Remigiusz Grzela, Warszawa: PWN, 2013, DK4435.M87 G79 2013;
  • Przetrwać czas nieludzki… Majdanek, Ravensbrück, Buchenwald, Taucha. Opowieść o Zofii Kołeckiej Fugiel / Wiesława Karczewska-Grabias, Sandomierz: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia, 2017, D805.G3 K37 2017;
  • Ravensbrück. O Milenie Jesenskiej / Steve Sem-Sandberg; przeł. Irena Kowadło-Przedmojska, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2009, PT9876.29.E47 R38165 2009;
  • Mam na imię Selma. Wspomnienia ocalonej z Ravensbrück / Selma van der Perre; z niderlandzkiego przełożyła Iwona Mączka, Warszawa: Wielka Litera, copyright © 2021, DS135.N6 P47165 2021;
  • Wrota piekieł. Ravensbrück / Anja Lundholm; przeł. z niem. Ewa Czerwiakowska, Warszawa: Ośrodek Karta, 2014, D805.5.R38 L86165 2014.