30 stycznia w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego odbyło się spotkanie dotyczące utworzenia na UW Laboratorium ds. Badań nad Europą Wschodnią przy Ośrodku Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich.

30 stycznia Uniwersytet Warszawski gościł Matthieu Peyrauda, dyrektora Departamentu ds. Dyplomacji Kulturalnej, Edukacyjnej, Akademickiej i Naukowej francuskiego Ministerstwa Europy i Spraw Zagranicznych, przedstawicieli francuskich instytucji naukowych oraz Ambasady Republiki Francuskiej w Polsce.

Tematem rozmów było utworzenie na UW Laboratorium ds. Badań nad Europą Wschodnią (fr. Institut français de recherche sur l’Europe orientale, le Caucase et l’Asie du Nord), które funkcjonowałoby jako autonomiczna część Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich.

– Projekt ten jest szczególnie ważny wobec wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą. Jako Uniwersytet cieszymy się, że będziemy go realizować razem z naszymi francuskimi partnerami. Wierzę, że nowa inicjatywa przyczyni się do dalszego rozwoju wspólnych badań oraz współpracy naukowej pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a społecznością francuską – powiedział prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań.

List intencyjny w sprawie utworzenia IRECA podpisali prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań, oraz Étienne de Poncins, ambasador Republiki Francuskiej w Polsce. Laboratorium skupiać się będzie na rozwoju badań w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych w kontekście państw Europy Wschodniej, Kaukazu oraz krajów bałtyckich.

– Podpisany dzisiaj list wpisuje się w bogatą współpracę polsko-francuską. Uniwersytet Warszawski to nasz główny partner naukowy i akademicki w Polsce. Utworzenie Instytutu Badań nad Europą Wschodnią, Kaukazem i Azją Północną pozwoli na dalszy rozwój tej współpracy – powiedział Étienne de Poncins.