Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło piątą edycję konkursu PRELUDIUM BIS. Dofinansowanie otrzymały trzy projekty naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Przedsięwzięcia badawcze dotyczą magnetycznych materiałów warstwowych w warunkach ekstremalnych, interpretacji modeli dyfuzyjnych poprzez analizę reprezentacji oraz roli estradiolu podczas cyklu owulacyjnego.

Granty PRELUDIUM BIS Narodowego Centrum Nauki (NCN) wspierają działalność edukacyjną i naukową doktorantów. Nagrodzone zespoły badawcze składają się z dwóch osób – promotora, który jest kierownikiem projektu, a także doktoranta. Dzięki dofinansowaniu młodzi naukowcy wyjeżdżają również na staże zagraniczne w ramach komponentu promobilnościowego, finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

W piątej edycji konkursu PRELUDIUM BIS NCN przyznało granty czterdziestu trzem projektom na łączną kwotę niemal 26 mln zł. Trzy z nich będą realizowane przez naukowców z UW. Wśród nich są:

• Hormonalne podłoże narcyzmu u kobiet: Rola estradiolu podczas cyklu owulacyjnego (kierownik projektu: prof. Zygmunt Zajenkowski z Wydziału Psychologii, kwota dofinansowania: 546 368 zł);
  • Magnetyczne materiały warstwowe w warunkach ekstremalnych (kierownik projektu: prof. Maciej Roman Molas z Wydziału Fizyki, kwota dofinansowania: 535 580 zł);
  • DeMeTeR: Interpretacja modeli dyfuzyjnych poprzez analizę reprezentacji (kierownik projektu: prof. Przemysław Biecek z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki, kwota dofinansowania: 517 500 zł).

Pełna lista rankingowa konkursu PRELUDIUM BIS 5 znajduje się na stronie NCN >>