– Centrum Nowych Technologii UW jest instytucją bardzo potrzebną – nie tylko Uniwersytetowi, ale też środowisku naukowemu w Polsce i na świecie – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, podczas spotkania „Od fundamentalnych odkryć do bezpiecznej i zrównoważonej przyszłości”, które odbyło się 30 stycznia na uniwersyteckim kampusie przy Krakowskim Przedmieściu.

„Od fundamentalnych odkryć do bezpiecznej i zrównoważonej przyszłości” to tytuł spotkania, podczas którego przedstawione zostały badania prowadzone przez naukowców z Centrum Nowych Technologii (CeNT) UW oraz ich wpływ na współczesne wyzwania społeczno-gospodarcze. Sympozjum dedykowano zmarłemu prof. Piotrowi Węgleńskiemu, byłemu rektorowi i dyrektorowi jednostki w latach 2012–2017.

 

– Spotkania takie jak to są bardzo potrzebne. W życiu i w nauce najważniejsze są pytania. Odpowiedzi udziela nam m.in. środowisko badaczy, w tym to skupione w Centrum Nowych Technologii UW. Potencjał naukowy tej jednostki jest ogromny – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

 

– CeNT jest instytucją, która w zamyśle była niezwykle nowoczesnym projektem dotyczącym funkcjonowania jednostki naukowej. Stała się również pionierem wielu rozwiązań wdrażanych obecnie  w innych grupach badawczych Uniwersytetu Warszawskiego. Liczymy na to, że CeNT będzie jeszcze bardziej interdyscyplinarny niż dotychczas, łącząc nauki przyrodnicze i matematyczne z nową dyscypliną uprawianą na UW, czyli naukami medycznymi – powiedział podczas otwarcia wydarzenia prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań.

 

mRNA, kwanty i transformacja energetyczna

W pierwszej części sympozjum odbyły się wykłady naukowców związanych z CeNT UW. Prof. Jacek Jemielity mówił o technologii mRNA w kontekście rozwoju współczesnej medycyny, dr hab. Michał Parniak przedstawił optyczne technologie kwantowe, a prof. Wojciech Grochala zaprezentował nowe materiały i technologie wykorzystywane w czasach transformacji energetycznej.

 

Zorganizowano również debatę dotyczącą działań CeNT w obliczu globalnych wyzwań cywilizacyjnych, takich jak rozwój sztucznej inteligencji. Wzięli w niej udział: prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, oraz naukowcy z Centrum Nowych Technologii UW: prof. Joanna Kargul, prof. Wojciech Grochala, prof. Jacek Jemielity, dr hab. Michał Parniak, prof. Marta Wiśniewska i dr Danijela Popović.