Ponad 360 tys. artykułów naukowych z blisko 1,4 tys. czasopism oraz mobilne wersje książek w otwartym dostępie – to zasoby Biblioteki Nauki – platformy tworzonej przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. 15 czerwca odbędzie się konferencja, podczas której zostanie zaprezentowana nowa wersja serwisu.

Biblioteka Nauki to największa baza naukowa w Polsce, która umożliwia przeszukiwanie zbiorów tekstowych pochodzących z pięciu baz dziedzinowych:

  • AGRO – czasopisma dotyczące nauk rolniczych oraz ścisłych i przyrodniczych;
  • BazTech – czasopisma dotyczące nauk inżynieryjno-technicznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych;
  • CEJSH – czasopisma dotyczące nauk społecznych i humanistycznych;
  • DML-PL – czasopisma dotyczące nauk inżynieryjno-technicznych;
  • PSJD – czasopisma dotyczące nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk medycznych i o zdrowiu.

Na platformie znajdują się również pełne teksty książek naukowych gromadzonych wcześniej w serwisie Otwórz Książkę oraz inne publikacje udostępnione przez współpracujących z Biblioteką Nauki wydawców.

 

15 czerwca odbędzie się konferencja online „Biblioteka Nauki. Rozwój infrastruktury i zasobów Otwartej Nauki”. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele krajowych i europejskich instytucji odpowiedzialnych za rozwój nauki, jak również przedstawiciele innych platform otwartych czasopism naukowych z całego świata.

 

– Podczas konferencji chcemy porozmawiać o potrzebach i oczekiwaniach wydawców oraz redakcji związanych z otwartym dostępem, w szczególności na tle europejskiej i polskiej polityki naukowej. Spotkanie będzie także okazją do międzynarodowej wymiany doświadczeń w zakresie otwartego dostępu do czasopism naukowych – mówi dr Krzysztof Siewicz, koordynator projektu „Platforma Polskich Publikacji Naukowych”.

 

Program konferencji >>

 

Więcej informacji o Bibliotece Nauki znajduje się na stronie www.konferencja.pppn.icm.edu.pl.