Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, z 13 na 14 maja, można było odwiedzić także Uniwersytet Warszawski. Swoją ofertę przygotowały jednostki uczelni, m.in.: Muzeum UW, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Ogród Botaniczny UW, Wydział Archeologii i Wydział Orientalistyczny.

Noc Muzeów to cykliczne wydarzenie, podczas którego udostępniane są dla zwiedzających zbiory poszczególnych instytucji kulturalnych w porze wieczornej i nocnej. W tegorocznej edycji wzięły też udział jednostki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Teoria „BUWcentryczna”

W Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbyły się specjalne pokazy rycin i rysunków, książek i czasopism, poświęcone przewrotowi kopernikańskiemu. Zaprezentowany został jeden z 277 zachowanych na świecie egzemplarzy pierwszego wydania „De Revolutionibus” Mikołaja Kopernika oraz pierwszy przekład tej księgi na język polski, opublikowany w 1854 roku w tłumaczeniu Jana Baranowskiego, wybitnego warszawskiego astronoma.

 

Oprócz „De Revolutionibus” pokazane zostały też m.in. druki astronomiczne i astrologiczne z XV–XVIII wieku, które poprzedziły wielki przewrót kopernikański oraz powstały w jego następstwie. Odwiedzający mieli możliwość obejrzenia również wideoinstalacji wykonanych specjalnie z okazji kopernikańskiej Nocy Muzeów w BUW. Do godz. 1.00 otwarte były bramy ogrodów biblioteki – specjalnie na tę okazję rozświetlonych.

 

 

Wydarzenia w Muzeum UW

Muzeum UW udostępniło do zwiedzania najciekawsze zabytkowe budynki na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu, historyczne wnętrza Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich oraz wystawę „Janusz Fiszer. Kolekcjoner”, podczas której zaprezentowane zostały wybrane obiekty z bogatej kolekcji dr. Janusza Fiszera, absolwenta UW. W zbiorach znajdują się m.in. bezcenne dawne fotografie, iluminowane rękopisy średniowieczne oraz dokumenty sygnowane m.in. przez Napoleona Bonaparte, Henryka VIII i Richarda Nixona.

 

 

„Szalej ze strzygą” w Ogrodzie Botanicznym

W Ogrodzie Botanicznym UW zorganizowano grę terenową „Szalej ze strzygą”, której tematem przewodnim były słowiańskie wierzenia na temat roślin. Ogród Botaniczny UW był dostępny do północy.

 

Odkrywanie znalezisk na Wydziale Archeologii

Na Wydziale Archeologii UW, w budynku dawnej Szkoły Głównej na kampusie uczelni przy Krakowskim Przedmieściu, zostały zaprezentowane zabytki z wykopalisk prowadzonych przez pracowników wydziału. Oprócz stałych ekspozycji można było zobaczyć znaleziska przygotowane specjalnie na Noc Muzeów. Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzenia jednego z gabinetów, w którym są opracowywane późnośredniowieczne i nowożytne naczynia ceramiczne z wykopalisk w Gdańsku i Pucku. Eksponaty można było oglądać w godz. 19.00-1.00.

 

 

Wróżby, gry oraz zaklęcia na Wydziale Orientalistycznym

W programie wydarzeń na Wydziale Orientalistycznym UW znalazły się gry, prelekcje oraz warsztaty tańca. Podczas Nocy Muzeów eksperci z Wydziału Orientalistycznego opowiedzieli o tym, jak wróżyli i przepowiadali przyszłość mieszkańcy Azji i Afryki, jakie stosowali zaklęcia oraz jak gry i zabawy nie tylko umilały im czas, ale też kształciły i budowały więzi społeczne

 

Inne atrakcje

Podczas Nocy Muzeów otwarte były wnętrza m.in. Pałacu Kazimierzowskiego, Sali Kolumnowej w Gmachu Pomuzealnym oraz Starej Biblioteki na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu. Na scenie na dziedzińcu głównym wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Na terenie kampusu rozstawione były również foodtrucki.