W 1989 roku prymatolog – dr John Hart – napotkał w kongijskim lesie równikowym Ituri dwa dorosłe szympansy krzątające się wokół okapi świeżo zabitego przez leoparda. Całość relacji z tej i podobnych obserwacji słabo poznanych mięsożernych inklinacji szympansów przedstawia rozdział książki pt. „Chimpanzee Behaviour: Recent Understandings from Captivity and the Forest”, którego współautorem jest dr Thurston C. Hicks z Wydziału “Artes Liberales” UW.

– Badania nad okazjonalną mięsożernością szympansów są istotne dla zrozumienia ewolucji człowieka, gdyż domyślamy się, iż nasi przodkowie również polowali na duże zwierzęta bądź czasami rabowali zdobycz innym drapieżnikom – objaśnia dr Hicks.

Drapieżnicza natura szympansów jest przedmiotem badań międzynarodowego zespołu naukowego z udziałem dr. Thurstona C. Hicksa z Wydziału „Artes Liberales” UW. Wyniki najnowszych obserwacji takich zachowań zostały przedstawione w jednym z rozdziałów książki pt. „Chimpanzee Behaviour: Recent Understandings from Captivity and the Forest” (red. Mary Lee Abshire Jensvold, PhD). Prezentuje on bezpośrednie oraz pośrednie dowody na drapieżnictwo szympansa wschodniego (Pan troglodytes schweinfurthii) wobec kręgowców. Obserwacji dokonano w dwóch lokalizacjach północno-wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga: w lasach Bili oraz Ituri. Szympansy zamieszkujące te terytoria są uznawane za część jednej z największych populacji tego gatunku w Afryce.

Badacze dostarczyli pierwszych obserwacji dotyczących preferencji pokarmowych tych małp we wspomnianym regionie. W przypadku szympansów z Bili-Uéré dokonano bezpośrednich obserwacji spożywania padliny leoparda, a także zgromadzono informacje wskazujące na posilanie się szympansów mięsem łuskowca białobrzuchego i dwóch gatunków żółwi. W lesie Ituri badacze obserwowali szympansy strzegące i zapewne żerujące na zwłokach okapi odebranego leopardowi, a także zebrali pośrednie informacje wskazujące na spożywanie żółwi. We wschodniej części Ituri odnotowano także dorosłego szympansa niosącego martwe galago, aczkolwiek bezpośrednio nie stwierdzono, by zdobycz służyła za pożywienie.

Badania dr. Hicksa i jego współpracowników umożliwiły identyfikację szerokiego spektrum zwyczajów żywieniowych szympansów w północno-wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. W najbliższym czasie dr Hicks wraz ze swym doktorantem zamierza kontynuować badania w tym zakresie i planuje wyprawę w rejon rzeki Epulu, gdzie 30 lat temu dr John Hart zauważył szympansy z odebraną leopardowi upolowaną okapi.

Więcej na ten temat można przeczytać w rozdziale pt. „Handling and Consumption of Vertebrate Prey by Chimpanzees (Pan troglodytes schweinfurthii) in the Northern Democratic Republic of the Congo”, którego współautorem jest m.in. dr Thurston Cleveland Hicks z Wydziału “Artes Liberales” UW i Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology (Leipzig, Niemcy). Rozdział jest częścią książki pt. “Chimpanzee Behaviour: Recent Understandings from Captivity and the Forest” (red. Mary Lee Abshire Jensvold, PhD).