Antoni Lis zajął trzecie miejsce w Konkursie Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS). Młody chemik w tym roku rozpocznie studia w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim.

Podczas konkursowego finału w Sofii Antoni Lis zaprezentował efekty swoich badań, które prowadził głównie w laboratoriach Wydziału Chemii UW. Zaproponował on wykorzystanie nanocząstek tlenku żelaza w terapii antynowotworowej. Za swój debiut naukowy, który może przyczynić się do rozwoju medycyny, uzyskał nagrodę pieniężną w wysokości 3500 euro. Antoni był uczestnikiem programu Uniwersytet Młodego Chemika, inicjatywy Wydziału Chemii UW. Swoją pracę i zainteresowania rozwijał też w ramach projektu Manufaktura Naukowców pod okiem dr Magdaleny Osial, pomysłodawczyni i realizatorki Manufaktury.

 

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców jest organizowany przez Komisję Europejską od roku 1989. Uczestniczą w nim młodzi Europejczycy, którzy z sukcesami brali udział w eliminacjach w poszczególnych państwach. Funkcję krajowego organizatora konkursu EUCYS pełni pracownik UW i przewodniczący zarządu organizacji „Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci”, prof. Jan Madey. W 2014 roku europejski finał EUCYS odbywał się w Warszawie. Finalistów gościł Uniwersytet Warszawski.