19 lutego po raz pierwszy obchodzony był Dzień Nauki Polskiej. Z tej okazji w Toruniu odbyła się Gala Nauki Polskiej, podczas której wręczono nagrody m.in. ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Zostało nimi uhonorowanych 15 naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.

Minister przyznał 88 nagród (75 indywidualnych i 13 zespołowych) w pięciu kategoriach: za całokształt dorobku, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w zakresie działalności dydaktycznej, działalności wdrożeniowej i działalności organizacyjnej. Wyróżnienia zostały nadane na podstawie dorobku z dwóch lat wstecz od momentu zawnioskowania o ich przyznanie.

Laureaci nagrody ministra nauki i szkolnictwa wyższego z UW:
  • prof. Oded Stark, Wydział Nauk Ekonomicznych – za całokształt dorobku,
  • dr hab. Joanna Ida Sułkowska, Wydział Chemii – za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej,
  • prof. Tomasz Zalega, Wydział Zarządzania – za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej,
  • zespół z Wydziału Biologii: dr hab. Łukasz Drewniak, prof ucz., Martyna Ciężkowska, dr hab. Łukasz Dziewit, Tomasz Krucoń, Pola Łomża, Katarzyna Piątkowska, Krzysztof Poszytek, prof. Aleksandra Skłodowska, Witold Uhrynowski – za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej,
  • prof. Zbigniew Marciniak, Wydział Matematyki, Informatyki i Matematyki – za osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej (nagroda indywidualna I stopnia),
  • prof. Ewa Gruza, Wydział Prawa i Administracji – za osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej (nagroda indywidualna II stopnia),
  • dr hab. Andrzej Harla, Wydział Prawa i Administracji – za osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej (nagroda indywidualna II stopnia).

Pełna lista osób nagrodzonych jest dostępna na stronie MNiSW.

Podczas gali odbyło się też uroczyste wręczenie, przyznanych już wcześniej, nagród prezesa Rady Ministrów. Za wyróżniające się rozprawy doktorskie nagrody te otrzymali również naukowcy związani z UW. Przyznano także – pierwszy raz w historii – międzynarodową nagrodę „Ratio et Spes”, ustanowioną przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Fundację Watykańską „Joseph Ratzinger – Benedykt XVI”.

Laureaci nagród prezesa Rady Ministrów, których wyróżnione doktoraty zostały obronione na UW:
  • dr Michał Lesiuk, Wydział Chemii – za rozprawę „Analityczne dwucentrowe całki w bazie orbitali Slatera i funkcji jawnie skorelowanych”,
  • dr Tomasz Smoleński, Wydział Fizyki – za rozprawę „Spektroskopia kropek kwantowych CdSe/ZnSe z pojedynczymi jonami Fe²⁺”,
  • dr Marcin Wrochna, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki – za rozprawę „The topology of solution spaces of combinatorial problems”,
  • dr Ewa Zawojska, Wydział Nauk Ekonomicznych – za rozprawę „Incentive compatibility in stated preference valuation methods”.

Pełna lista laureatów jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ponadto, uczestnicy ceremonii mogli obejrzeć egzemplarz „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaja Kopernika w oryginalnej oprawie z epoki ze zbiorów Biblioteki Księcia Albrechta Hohenzollerna. Na zakończenie głównych obchodów Dnia Nauki Polskiej zostało zaprezentowane widowisko „Opera matematyczna – Paradoksalny Rozkład Sfery” w reżyserii Romana Kołakowskiego.

Dzień Nauki Polskiej został ustanowiony w 2020 roku ustawą z dnia 9 stycznia, jako wyraz uznania dla dokonań polskich naukowców. Obchodzony jest 19 lutego, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Dzień nauki Polskiej ma status święta państwowego.