Warsaw Genomics to spin-off założony na Uniwersytecie Warszawskim. Interdyscyplinarny zespół naukowców potrafi znaleźć w genomie człowieka błędy odpowiedzialne za powstawanie chorób dziedzicznych, w tym nowotworów. Spółka została uznana za najlepszy start-up biotechnologiczny w Polsce przez Central European Startup Awards. 23 listopada ogłoszeni zostaną laureaci regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

W konkursie CESA bierze udział 10 krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Węgry. W zeszłym roku do udziału zgłoszono ponad 800 firm. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 23 listopada podczas uroczystej gali w Sofii w Bułgarii.

 

Przebadać wszystkich Polaków

Zespół prof. Krystiana Jażdżewskiego i dr hab. Anny Wójcickiej wykorzystuje najnowocześniejsze narzędzie współczesnej genetyki – sekwencjonowanie genomowe, by ocenić ryzyko zachorowania na raka piersi, jajnika, prostaty i wielu innych nowotworów dziedzicznych, które stanowią jedną czwartą wszystkich nowotworów. Metodologia, którą opracowali, sprawdza wszystkie geny odpowiedzialne za powstawanie raka. Robią to dokładniej i taniej niż gdziekolwiek na świecie.

 

Video – English version (link)

 

Celem jego zespołu jest przebadanie wszystkich Polaków po to, aby powiedzieć im, jakie mają ryzyko zachorowania na raka i co zrobić, żeby nie zachorować. Dlatego prowadzą ogólnopolski program badań przesiewowych „BadamyGeny.pl”.

W Polsce co trzecia osoba choruje na raka. Szczęśliwie nowotwór wcześnie wykryty jest w pełni wyleczalny – prof. Krystian Jażdżewski.

Osoby, u których zostanie zdiagnozowane wysokie ryzyko zachorowania na raka, zapraszane są na bezpłatną konsultację z genetykiem, onkologiem i psychologiem, którzy omawiają z pacjentem strategię działań profilaktycznych.