Produkcja filmowa „Faras 3D” została wyróżniona w konkursie Media & Technology MUSE Awards 2015. Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW wzięło udział w tym filmie.

– Wśród autorów, aktorów i konsultantów „Faras 3D” są wieloletni współpracownicy misji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, dlatego ogromnie cieszy nas ten sukces – mówi Agnieszka Szymczak z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej w Warszawie.

 

„Faras 3D” nagrodzono w kategorii filmów zrealizowanych na potrzeby ekspozycji muzealnych. Produkcja audiowizualna została zrealizowana dla Muzeum Narodowego w Warszawie. Od października 2014 roku można ją zobaczyć w „Galerii Faras” w MNW. Sama galeria jest jedyną taką w Europie. Przedstawia zabytki kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego.

 

Film „Faras 3D” pokazuje katedrę w Faras oraz prezentuje osiągnięcia jej odkrywcy – prof. Kazimierza Michałowskiego – archeologa i egiptologa, który w 1959 roku założył Stację Archeologii Śródziemnomorskiej w Kairze. Od 1990 roku Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW nosi imię naukowca.

 

Dzięki przestrzennemu obrazowi katedry w technice stereoskopowej 3D można wejść do wnętrza świątyni, która pół wieku temu została zalana wodami Nilu. Nowoczesna animacja i grafika komputerowa pozwala zwiedzającym poczuć się jak w starożytnej Nubii.

 

Media & Technology MUSE Awards 2015 jest zwana muzealnymi oskarami. Celem nagrody jest wyróżnienie tych projektów, które wykorzystują nowe technologie, starają się wzbogacić merytoryczną i emocjonalną stronę ekspozycji oraz mają ułatwić komunikację ze zwiedzającymi.

 

Więcej informacji o „Faras 3D” na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie.