W Walencji odbyło się V Międzynarodowe Spotkanie Rektorów „Universia”. W wydarzeniu, którego hasłem przewodnim było „Uniwersytet i Społeczeństwo”, uczestniczył prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

W spotkaniu wzięło udział około 700 rektorów z 14 krajów oraz przedstawiciele świata polityki i biznesu. Z Polski przyjechali reprezentanci 30 szkół wyższych. V Międzynarodowe Spotkanie Rektorów „Universia” otworzył premier Hiszpanii Pedro Sánchez.

– Rozmowy dotyczyły dobrych praktyk i wyników współpracy uczelni z biznesem. Uniwersytet Warszawski prezentuje się w tej współpracy bardzo dobrze nie tylko na tle polskich uczelni, ale także uczelni z USA, Europy i Ameryki Łacińskiej. Znakomite prezentacje dotyczące przyszłości nauki i konieczności współpracy z biznesem zaprezentowali prof. Larry Summers z Harvard University, Sarah Harper z University of Cambridge oraz przedstawiciele Massachusetts Institute of Technology – podkreśla prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

Spotkanie dotyczyło roli szkół wyższych w sytuacji aktualnych wyzwań społecznych. Debaty, które odbyły się 8–10 maja, skupiały się wokół trzech zagadnień: uczenie się przez całe życie, promowanie przedsiębiorczości i innowacji, sieci współpracy i połączenia między uczelniami z całego świata. Przez kilka kolejnych dni rozmowy były kontynuowane w regionach.

Wnioski ze szczytu zostały opublikowane w Deklaracji Walenckiej. Wskazuje ona obszary działań, które uczelnie i rektorzy mogą podjąć na rzecz bardziej zrównoważonego postępu społecznego i gospodarczego.

Materiały wideo ze spotkania są dostępne online na stronie organizatora.