Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli brązowy medal podczas finałów 47. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym w egipskim Luksorze. Opiekunem drużyny jest prof. Krzysztof Diks z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

18 kwietnia w egipskim Luksorze odbyły się zawody finałowe 46. i 47. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (The 2023 ICPC World Finals). W 47. finałach mistrzostw trzecie miejsce zdobył zespół studentów z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW w składzie: Arkadiusz Czarkowski, Bartłomiej Czarkowski i Tomasz Nowak.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (The International Collegiate Programming Contest (ICPC) World Championship) należą do najbardziej prestiżowych studenckich konkursów informatycznych na świecie. Żeby zakwalifikować się do zawodów finałowych, drużyny muszą przejść przez trzystopniowe eliminacje: uczelniane, krajowe i regionalne. W ostatnich eliminacjach regionalnych wzięły udział drużyny z 3450 uczelni ze 111 krajów. Do finału 46. mistrzostw zakwalifikowano 131 drużyn, a do finału 47. mistrzostw – 136.

W obu finałach drużyny miały do rozwiązania po jedenaście zadań, przy czym tylko pięć było wspólnych. Medalami nagrodzono dwanaście najlepszych drużyn (pierwsze cztery drużyny w rankingu otrzymują cztery złote medale, następne cztery – medale srebrne i kolejne cztery – brązowe).

Mistrzowskie finały

Akademickimi Mistrzami Świata za rok 2023 (47. finał) została drużyna z National Research University Higher School of Economics (Национальный исследовательский университет «Высшая школа экономики») w Moskwie, która rozwiązała dziewięć z jedenastu konkursowych zadań. Drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego – w składzie Arkadiusz Czarkowski, Bartłomiej Czarkowski i Tomasz Nowak – rozwiązała siedem zadań, co zagwarantowało jej trzecie miejsce na podium.

Akademickimi Mistrzami Świata za rok 2022 (46. finał) została drużyna z Uniwersytetu Pekińskiego, która jako jedyna rozwiązała dziesięć zadań. Z polskich zespołów najwyżej uplasował się Uniwersytet Wrocławski, który zajął 25. miejsce (siedem zadań). Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński rozwiązały po sześć zadań i zajęły odpowiednio 33. i 34. miejsce. W 46. finale UW reprezentowali studenci: Kacper Kluk, Rafał Łyżwa oraz Antoni Wiśniewski.

Opiekunem obu zespołów z UW jest prof. Krzysztof Diks. Podczas zawodów studentów wspierał i doradzał prof. Jan Madey.

Medale dla UW

Brązowy medal zdobyty podczas 47. finałów mistrzostw powiększył kolekcję medalową drużyn Uniwersytetu Warszawskiego w dwudziestu dziewięciu startach w finałach Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, na którą składają się: pięć złotych medali (w tym dwukrotnie mistrzostwo świata i dwukrotnie wicemistrzostwo), siedem srebrnych i pięć brązowych medali.

Finał 48. Akademickich Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym odbędzie się we wrześniu w Astanie.

We wrześniu w Astanie będziemy świętować trzydziestolecie startów zespołów z Uniwersytetu Warszawskiego w finałach ICPC.

Więcej informacji o tegorocznych finałach można znaleźć na oficjalnej stronie zawodów https://icpc.global/ oraz w portalu społecznościowym drużyn warszawskich https://www.facebook.com/Warsaw.Eagles.ICPC.Team.