Ogród Botaniczny UW otwiera się dla zwiedzających zimą. Od 27 listopada do 27 lutego będzie można podziwiać wyjątkową wystawę, prezentującą świetlne konstrukcje, które nawiązują do baśni, legend oraz najciekawszych roślin i zjawisk botanicznych. To szansa na poznanie tajemniczych, zimowych ścieżek Ogrodu, które do tej pory były niedostępne dla gości.

− Wieczorne aktywności organizowane w Ogrodzie Botanicznym UW od dawna wzbudzały ogromne zainteresowanie. Postanowiliśmy pójść tym tropem i posiłkując się doświadczeniem profesjonalistów zaproponować odkrywanie naszych kolekcji w niecodziennej, magicznej, nocnej scenerii. Jednocześnie bardzo nam zależało, żeby projekt „Magiczny Botaniczny” był nie tylko kolejnym rozświetlonym parkiem, ale w nowy sposób opowiadał o magicznym miejscu, jakim jest Ogród Botaniczny oraz o niezwykłej przyrodzie, którą można tu odkryć  − mówi prof. Marcin Zych, dyrektor Ogrodu Botanicznego UW.

 

Na zwiedzających czekają przygotowane specjalnie dla Ogrodu świetlne konstrukcje, nawiązujące do najciekawszych roślin w kolekcji Ogrodu, relacji przyrody z człowiekiem, ale także do baśni i legend związanych z przyrodą. Wśród uśpionych roślin można podziwiać świetlne rzeźby kwiatów, krzewów, ptaków i leśnych zwierząt. Warto obejrzeć nie tylko wiekowe sosny, wiewiórki czy kwietne dywany, ale też ukryte wśród drzew jelenie i wielkiego miłośnika miłorzębu – prehistorycznego mamuta.

 

− Miłorząb to żywa skamieniałość w świecie przyrody. Schyłek okresu świetności miłorzębu, gatunku „pamiętającego” epokę dinozaurów, zbiegł się z wymieraniem wielkich ssaków, takich jak mamuty, które były prawdopodobnie ostatnimi zwierzętami mogącymi skutecznie rozsiewać nasiona tego drzewa. Wraz z ich odejściem, miłorząb stał się drzewem krytycznie zagrożonym – wyjaśnia Izabela Kuzyszyn z Pracowni edukacji Ogrodu Botanicznego UW.

 

 

Ogród Botaniczny UW będzie otwarty po zmroku, codziennie od godziny 17.00 do 21.00 (z wyjątkiem kilku świątecznych dni: 24.12, 25.12 i 31.12). Dla gości przewidziano dodatkowe atrakcje: strefę zabaw dla dzieci oraz grę terenową powiązaną z trasą zwiedzania.

 

Bilety na wystawę dostępne są online na stronie www.lumagica.pl, w aplikacji Goingapp oraz w salonach Empik.