W tym roku przypada 205. rocznica urodzin UW. Z tej okazji 19 listopada odbył się koncert Uniwersytetu Warszawskiego „UWiecznić chwilę”. Wystąpiła Alicja Majewska oraz akademickie zespoły artystyczne.

Uniwersytet Warszawski powstał na mocy edyktu Aleksandra I, podpisanego 19 listopada 1816 roku. Wydarzenie upamiętniające 205. rocznicę założenia UW odbyło się 19 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, skierował do społeczności akademickiej podziękowania za pracę na rzecz uczelni oraz złożył życzenia z okazji Święta Uniwersytetu. – Jestem dumny z działań i sukcesów, jakie odnoszą studentki i studenci, doktorantki i doktoranci, pracowniczki i pracownicy. Z Uniwersytetu Warszawskiego wyszło sześcioro Noblistów, a wiele osób było blisko tej nagrody. Podczas dwóch stuleci działalności Uniwersytetu powstało wiele tysięcy tekstów naukowych, które nadal są cytowane. Stale powstają ważne i przełomowe dzieła. Cieszy mnie, że nasi absolwenci odnoszą sukcesy naukowe, gospodarcze, polityczne, działają społecznie i bardzo chętnie wracają w mury uczelni – podkreślał rektor UW.

Przemówienie Rektora UW z okazji 205. rocznicy założenia uczelni

W pierwszej części koncertu zaprezentowały się zespoły artystyczne Uniwersytetu Warszawskiego. Chór Akademicki przedstawił repertuar rozrywkowy, sięgając po utwory zarówno z początków swojej działalności, jak i współczesne.

Aktorzy z Teatru Hybrydy wykonali m.in. utwory muzyczne do tekstów: patronów 2021 roku – Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – oraz absolwentów UW – Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego.

Zespół Pieśni i Tańca „Warszawianka” przeniósł publiczność do świata Romów, prezentując „Balladę cygańską”.

W drugiej części koncertu wystąpiła Alicja Majewska (absolwentka UW) wraz z Włodzimierzem Korczem, kompozytorem i pianistą, oraz kwartetem smyczkowym Warsaw String Quartet.

Akademickie zespoły artystyczne

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego – od 100 lat tworzą go studenci, pracownicy i absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego i innych warszawskich uczelni. Zespół prezentuje muzykę a cappella różnych epok, od renesansu po utwory współczesne: klasyczne, folklorystyczne oraz rozrywkowe, jak również wielkie formy wokalno-instrumentalne. Jego kierownikiem artystycznym i dyrygentem od 2002 roku jest Irina Bogdanovich.

Teatr Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego – jest jednym z najstarszych teatrów studenckich w Polsce, istnieje od końca lat 50. XX wieku, reaktywowany w 2005 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Jest kulturalnym i ideowym kontynuatorem legendarnych Hybryd założonych w 1957 roku, z których wywodzą się tacy artyści jak Jonasz Kofta, Urszula Dudziak czy Krzysztof Komeda. Współzałożycielem, dyrektorem i reżyserem Teatru jest Maciej Dzięciołowski.

Zespół Pieśni i Tańca UW “Warszawianka” – tworzą go od blisko 50 lat studenci i absolwenci uczelni, a także grupy dziecięce i młodzieżowe. W swoim repertuarze „Warszawianka” posiada m.in.: tańce narodowe; obrazy sceniczne z różnych regionów kraju oparte na polskich zwyczajach i obrzędach; widowiska związane z tradycjami i tematyką narodową. Kierownikiem zespołu jest Jan Łosakiewicz.