Magiczny Ogród Botaniczny UW

Drukuj

Ogród Botaniczny UW otwiera się dla zwiedzających zimą. Od 27 listopada do 27 lutego będzie można podziwiać wyjątkową wystawę, prezentującą świetlne konstrukcje, które nawiązują do baśni, legend oraz najciekawszych roślin i zjawisk botanicznych. To szansa na poznanie tajemniczych, zimowych ścieżek Ogrodu, które do tej pory były niedostępne dla gości.

− Wieczorne aktywności organizowane w Ogrodzie Botanicznym UW od dawna wzbudzały ogromne zainteresowanie. Postanowiliśmy pójść tym tropem i posiłkując się doświadczeniem profesjonalistów zaproponować odkrywanie naszych kolekcji w niecodziennej, magicznej, nocnej scenerii. Jednocześnie bardzo nam zależało, żeby projekt „Magiczny Botaniczny” był nie tylko kolejnym rozświetlonym parkiem, ale w nowy sposób opowiadał o magicznym miejscu, jakim jest Ogród Botaniczny oraz o niezwykłej przyrodzie, którą można tu odkryć  − mówi prof. Marcin Zych, dyrektor Ogrodu Botanicznego UW.

 

Na zwiedzających czekają przygotowane specjalnie dla Ogrodu świetlne konstrukcje, nawiązujące do najciekawszych roślin w kolekcji Ogrodu, relacji przyrody z człowiekiem, ale także do baśni i legend związanych z przyrodą. Wśród uśpionych roślin można podziwiać świetlne rzeźby kwiatów, krzewów, ptaków i leśnych zwierząt. Warto obejrzeć nie tylko wiekowe sosny, wiewiórki czy kwietne dywany, ale też ukryte wśród drzew jelenie i wielkiego miłośnika miłorzębu – prehistorycznego mamuta.

 

− Miłorząb to żywa skamieniałość w świecie przyrody. Schyłek okresu świetności miłorzębu, gatunku „pamiętającego” epokę dinozaurów, zbiegł się z wymieraniem wielkich ssaków, takich jak mamuty, które były prawdopodobnie ostatnimi zwierzętami mogącymi skutecznie rozsiewać nasiona tego drzewa. Wraz z ich odejściem, miłorząb stał się drzewem krytycznie zagrożonym – wyjaśnia Izabela Kuzyszyn z Pracowni edukacji Ogrodu Botanicznego UW.

 

 

Ogród Botaniczny UW będzie otwarty po zmroku, codziennie od godziny 17.00 do 21.00 (z wyjątkiem kilku świątecznych dni: 24.12, 25.12 i 31.12). Dla gości przewidziano dodatkowe atrakcje: strefę zabaw dla dzieci oraz grę terenową powiązaną z trasą zwiedzania.

 

Bilety na wystawę dostępne są online na stronie www.lumagica.pl, w aplikacji Goingapp oraz w salonach Empik.