W tym roku Wydział Zarządzania UW obchodzi 50-lecie działalności. Aby upamiętnić jubileusz powstania wydziału, zorganizowano bal absolwentów, odsłonięto pamiątkową tablicę, a w najbliższym czasie zaplanowane zostało odsłonięcie muralu.

Wydział Zarządzania UW powstał w 1972 roku. Początkowo funkcjonował jako Instytut Zarządzania UW i mieścił się przy ul. Długiej w Warszawie. Instytut powstał z inicjatywy grupy naukowców, którzy zauważyli konieczność propagowania w Polsce wiedzy o zarządzaniu, kształcenia kadr i prowadzenia badań naukowych w tej dziedzinie. Wśród nich byli m.in. prof. Zygmunt Rybicki, ówczesny rektor UW, prof. Jerzy Więckowski, pierwszy dziekan Wydziału Zarządzania, i prof. Kazimierz Ryć, który sprawował funkcję dziekana w latach 1999–2005. Instytut Zarządzania przekształcił się w wydział w 1977 roku.

Wydział Zarządzania UW jest najstarszą w Europie Środkowo-Wschodniej jednostką kształcącą w zakresie zarządzania. Posiada pięć tzw. Palmes of Excellence, co oznacza, że uzyskał najwyższą możliwą kategorię w rankingu najlepszych uczelni biznesowych na świecie „Eduniversal”. Wydział jako pierwsza jednostka w Polsce uzyskał też potrójną akredytację dla szkół biznesowych o najwyższym poziomie nauczania: Association to Advance Collegiate Schools of Business (AASCB), Association of MBAs (AMBA) oraz European Quality Improvement System (EQUIS). Do grona potrójnie akredytowanych instytucji dołączył w 2022 roku. Taką akredytację posiada tylko 1% biznesowych szkół wyższych na świecie.

Świętowanie jubileuszu zostało rozłożone na kilka miesięcy. W październiku, podczas wydziałowej inauguracji roku akademickiego, odbyła się uroczystość nadania jednej z auli na Wydziale Zarządzania imienia prof. Kazimierza Rycia, który był współzałożycielem wydziału oraz jego dziekanem w latach 1999–2005. Ponadto, na pamiątkę obchodów półwiecza jednostki jej dziekan, prof. Grzegorz Karasiewicz, w październiku posadził dąb, a w listopadzie odsłonił jubileuszową tablicę.

Podczas obchodów jubileuszu w listopadzie zorganizowano też konferencję „Edukacja menedżerska 4.0”, na której przedstawiciele nauki i biznesu rozmawiali o kompetencjach, jakich od menedżerów i pracowników wymaga obecny rynek pracy. Podczas wydarzenia dziekan wyróżnił osoby, które przyczyniły się do rozwoju wydziału: marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, prof. Alojzego Z. Nowaka, prof. Andrzeja Koźmińskiego oraz prof. Jana Turynę.

Na konferencji podano również szczegóły dotyczące przygotowywanej „Księgi Absolwentów 50-lecia Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego – Historie sukcesów”. Oprócz tego, w dniu konferencji odbył się bal absolwentów wydziału.

W związku z jubileuszem w najbliższym czasie planowane jest odsłonięcie muralu 50-lecia oraz rozegranie turnieju siatkówki, w którym naprzeciwko siebie staną studenci i absolwenci wydziału. Szczegółowe informacje o wydarzeniach organizowanych w ramach obchodu 50-lecia Wydziału Zarządzania są dostępne na jubileuszowej stronie internetowej – 50lat.wz.uw.edu.pl.