– To jest wieczór, podczas którego myślimy o przyszłości, ale także wspominamy przeszłość – tych, którzy pracowali, studiowali i budowali nasz Uniwersytet duchowo, merytorycznie i materialnie – powiedział rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzy Z. Nowak, podczas Koncertu Urodzinowego „Pozytywne Wibracje”, zorganizowanego z okazji 206. rocznicy powołania uczelni.

Uniwersytet Warszawski został utworzony na mocy edyktu Aleksandra I z 19 listopada 1816 roku. Dla uczczenia uniwersyteckiego jubileuszu co roku tradycyjnie organizowany jest Koncert Urodzinowy.

 

Rektor uczelni podziękował społeczności akademickiej za pracę na rzecz UW oraz złożył urodzinowe życzenia. – To jest wieczór, w którym chciałbym życzyć Państwu i Waszym Bliskim wszystkiego, co najlepsze, zarówno w rozwoju zawodowym, jak i osobistym. Stanowimy fantastyczną wspólnotę. Dzisiejszy wieczór to pokazuje i wierzę, że okazji do wspólnych spotkań będzie jeszcze wiele – powiedział rektor.

 

Podczas koncertu wystąpiły uniwersyteckie zespoły artystyczne: Chór Akademicki pod dyrekcją Iriny Bogdanovich, Teatr Hybrydy, Zespół Pieśni i Tańca „Warszawianka”. Wśród wykonawców był też kwartet The Whoop Group w składzie: Jakub Muras (saksofon sopranowy), Mateusz Dobosz (saksofon altowy), Krzysztof Koszowski (saksofon tenorowy) i Szymon Zawodny (saksofon barytonowy). Członkowie zespołu są laureatami wielu prestiżowych konkursów indywidualnych i kameralnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Byli też wielokrotnie nagradzani stypendiami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu „Młoda Polska”. W lipcu 2018 roku ukazała się ich debiutancka płyta „Crimes”, za którą zostali nominowani do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2018 w kategorii „Odkrycie Roku”. The Whoop Group regularnie koncertuje, głównie w Europie, a ich występy często określane są mianem „energetycznych spektakli muzycznych”. Specjalizują się w wykonywaniu muzyki klasycznej i współczesnej, którą często sami aranżują.

 

Po koncercie Jan Łosakiewicz, choreograf i kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności kulturalnej nadał Janowi Łosakiewiczowi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.