– Wiele wyników badań naukowych mówi o pozytywnych skutkach uprawiania sportu, nie tylko dla lepszego samopoczucia fizycznego, ale również psychicznego. Jeśli więc odczuwasz stres to jedną z metod poradzenia sobie z nim jest aktywność fizyczna, zacznij się ruszać – radzi dr Szymon Chrząstowski, terapeuta, kierownik Centrum Pomocy Psychologicznej UW.

Stres może objawiać się w różny sposób. – Trudno mówić o typowym zestawie symptomów. Podczas silnego stresu mogą pojawić się objawy psychosomatyczne: nieuzasadnione medycznie i niepokojące bóle brzucha, głowy, uczucie zaciskania w gardle, nerwobóle czy kołatanie serca – mówi dr Szymon Chrząstowski.

– Każdy musi sam zaobserwować, kiedy to przeżywane napięcie przekracza granice normalnego funkcjonowania. Gdy ten stan się przedłuża, utrudnia nam życie, trzeba dać sobie pomóc. W Centrum Pomocy Psychologicznej spróbujemy znaleźć przyczyny stresu oraz dobrać odpowiednie metody, żeby sobie z nim poradzić – mówi terapeuta.

Dlaczego sport to zdrowie, również psychiczne?

Są różne sposoby radzenia sobie ze stresem. Sposoby nieadaptacyjne to np. alkohol czy leki uspokajające albo nasenne. Adaptacyjne to m.in. dbanie o właściwą dietę, zapewnienie snu czy uprawianie sportu.

Aktywność fizyczna pomaga m.in. w prowadzeniu zdrowego trybu życia, utrzymaniu właściwej wagi, obniża ciśnienie krwi, reguluje przemianę materii, pomaga zapobiegać różnym dolegliwościom. – Podczas ruchu wydzielają się również różne substancje chemiczne w mózgu, które po prostu poprawiają nastrój – mówi dr Chrząstowski. – Oczywiście aktywność fizyczna nie wyleczy depresji ani bardzo nasilonych lęków. Wtedy trzeba poszukać pomocy specjalisty. Pamiętajmy jednak, że ruch zawsze pomoże nam poprawić własne samopoczucie. Dlatego radzę studentom, unikanie WF-u to nie jest najlepszy pomysł, dla Waszej głowy – dodaje.

Na UW studenci mogą skorzystać z zajęć WF-u, dołączyć do sekcji akademickich lub wyczynowych prowadzonych przez Akademicki Związek Sportowy UW. Do wyboru są zajęcia różnego typu, m.in: jeździectwo, siatkówka plażowa, lekka atletyka, wspinaczka sportowa, wioślarstwo, joga, balet albo taniec nowoczesny.

Jak często ćwiczyć? Najlepiej trzy razy w tygodniu po 45 minut. Psychologowie polecają trening kondycyjny, który podniesie tętno.

Debata o stresie

23 października o godz. 18.00 w sali 256 w Bibliotece Uniwersyteckiej (ul. Dobra 56/66) odbędzie się debata o różnych sposobach radzenia sobie ze stresem. Spotkanie „Wszyscy się stresujemy. Miejski Drwal też” przeznaczone jest dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak pomóc sobie lub innym. Wezmą w nim udział dr Szymon Chrząstowski oraz Miejski Drwal, czyli Piotr Szczurek, trener personalny. Wstęp jest wolny.