1 października o godz. 14 orszak w togach przejdzie z Pałacu Kazimierzowskiego do auli im. Adama Mickiewicza. Na Uniwersytecie rozpocznie się dwusetny rok akademicki.

W trakcie inauguracji jest kilka stałych punktów. Uroczystość odbywa się od lat w tym samym miejscu i o tej samej porze. To element uniwersyteckiej tradycji.

 

Punktualnie o godz. 14.00 spod Pałacu Kazimierzowskiego w stronę Auditorium Maximum wyruszy uroczysty orszak, w którym maszerować będą przedstawiciele Senatu Uniwersytetu Warszawskiego oraz władze warszawskich uczelni. Zwykle około 80 osób ubranych odświętnie, w togi.

 

W auli im. Adama Mickiewicza uroczystość rozpocznie się hymnem państwowym. Jako pierwszy głos zabierze prof. Marcin Pałys, rektor UW, który podsumuje poprzedni rok akademicki oraz nakreśli plany uczelni na przyszłość.

 

Później odbędzie się uroczysta immatrykulacja studentów i doktorantów. Ci, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym osiągnęli najlepsze wyniki, otrzymają indeksy z rąk rektora UW.

 

Po wystąpieniach przedstawicieli studentów i doktorantów rektor UW, poprzez stuknięcie berłem, symbolicznie otworzy rok akademicki. A pierwszy wykład zatytułowany „Zagrożone języki: wyzwania nauki zaangażowanej” wygłosi dr Justyna Olko z Wydziału „Artes Liberales”.

 

Więcej o badaniach dr Justyny Olko można przeczytać na stronie głównej UW

 

Świętujemy 200 lat!

Tym razem inauguracja będzie szczególna, bo rozpocznie rok jubileuszowy. Okrągłe 200 urodziny obchodzić będziemy 19 listopada 2016 roku. Uniwersytet Warszawski powstał na mocy edyktu Aleksandra I podpisanego 19 listopada 1816 r. w Petersburgu. Na początku powołano pięć wydziałów. Kilka lat później studiowało tu około 800 studentów, a wykładało 40-50 profesorów. Teraz na UW wydziałów jest 20, studentów 48 tys., a nauczycieli akademickich 3,5 tys., w tym 820 profesorów.

 

O tym, jak przez lata zmieniał się Uniwersytet, można się będzie dowiedzieć z wystawy jubileuszowej, która otwarta będzie właśnie 1 października w Galerii UW w Pałacu Kazimierzowskim. To 36 plansz o historii i czasach współczesnych, które później podróżować będą po Warszawie, Polsce i świecie.

 

Transmisję z inauguracji będzie można oglądać na żywo. Przejdź do strony.