Czekolada, chili, awokado, kakao to zapożyczenia z języka nahuatl. Posługuje się nim dr J. Olko. Jej wykład będzie można usłyszeć na inauguracji roku akademickiego na UW.

1 października o godz. 14 odbędzie się inauguracja roku akademickiego. W czasie uroczystości będzie można usłyszeć wykład dr Justyny Olko z Wydziału „Artes Liberales” zatytułowany „Zagrożone języki: wyzwania nauki zaangażowanej”. Dr Justyna Olko trzy lata temu na badanie „Europe and America in Contact: A Multidisciplinary Study of Cross-Cultural Transfer in the New World Across Time” dostała prestiżowy grant Europejskiej Rady Nauki (European Research Council) w wysokości 1,3 mln euro. Językiem nahuatl posługuje się ok. 1,5 mln mieszkańców Meksyku. Wraz z zespołem dr Olko rekonstruuje mechanizmy przekazu kulturowego między Europą a Ameryką od XVI wieku po współczesność. Przygląda się dawnym tekstom indiańskim w języku nahuatl i współczesnej, żywej formie tego języka. Jej książka „Meksyk przed konkwistą” zdobyła Nagrodę Klio.

Inauguracja roku akademickiego rozpocznie obchody dwusetlecia UW, które przypada jesienią 2016 roku. Z tej okazji Uniwersytet zorganizuje wykłady i dyskusje dla szerokiej publiczności, odbędzie się koncert w Filharmonii Narodowej oraz widowisko multimedialne.