­Do 7 września można obejrzeć wystawę „Dzisiaj książka, jutro broń” przygotowaną przez Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspozycja przedstawiająca historie ukraińskich studentów, którzy stanęli w obronie ojczyzny podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dostępna jest przed siedzibą Muzeum UW przy Krakowskim Przedmieściu.

Mykhailo Dashchenko studiuje europeistykę na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Wystawę „Dzisiaj książka, jutro broń” zorganizował wraz z grupą innych Ukraińców będących częścią wspólnoty Uniwersytetu Warszawskiego oraz Samorządem Studentów UW. Wiosną dostępna była na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu. Teraz można ją oglądać przed siedzibą Muzeum UW.

 

– Chcemy pokazać społeczeństwu, że wojna dotyka absolutnie wszystkich – również studentów – mówi Mykhailo Dashchenko.

 

Wystawa opowiada historie ukraińskich studentów, którzy stanęli w obronie swojej ojczyzny podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 

Zdecydowałem się wstąpić do szeregów obrońców Ukrainy od razu po pierwszych ostrzeżeniach w mediach. Jednak pierwszego dnia inwazji na pełną skalę zostałem odrzucony w miejscowej kwaterze wojskowej ze względu na mój młody wiek (19 lat). Przez kilka tygodni pełniłem obowiązki ochotnika w tej samej bazie wojskowej, aby chociaż w jakiś sposób pomóc. Później nadarzyła się okazja wstąpienia do pułku „Azow”, z czego skorzystałem i jestem w tej jednostce do dziś. Swoją decyzję uważam za bezpośredni obowiązek wobec państwa i narodu. Planuję wrócić do nauki i spokojnego życia zaraz po naszym całkowitym zwycięstwie. Podczas pobytu w pułku i bezpośrednio w strefie walk zrozumiałem wiele ważnych w życiu spraw i zdobyłem ważne dla siebie doświadczenie”. To jedna z historii przedstawionych na wystawie, opowiada ją 20-letni Bohdan Sydoruk, student stosunków międzynarodowych z Akademii Ostrogskiej.

Niewydane dyplomy

Wystawie towarzyszy również jej druga część będąca adaptacją światowej inicjatywy „Unissued diplomas” – o studentach, którzy zginęli w trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. – Bohaterami są zwykli studenci, których życie radykalnie się zmieniło po 24 lutego 2022 roku. Ktoś z nich może być naszym przyjacielem – podkreśla Mykhailo Dashchenko, dodając: – Inspiracją do zorganizowania wystawy była chęć wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją, a także pomoc ukraińskiej fundacji Збережи життя в Україні, która specjalizuje się w dostarczaniu sprzętu medycznego bezpośrednio w rejony aktywnych walk. Na każdym stoisku znajduje się kod QR z linkiem do strony fundacji.