UW po raz kolejny otrzymał dotację z programu MRPiPS „Maluch” na dofinansowanie uniwersyteckiego żłobka. Dzięki wsparciu pracujący i studiujący na uczelni rodzice będą płacić niższe czesne.

Uniwersytet Warszawski rozwija inicjatywy, które mogą ułatwić studiującym lub pracującym na uczelni rodzicom łączenie ich obowiązków naukowych z rodzinnymi. Żłobek na UW to kameralna placówka, z której korzysta 15 dzieci. Działa od 2013 roku. Powstał dzięki dofinansowaniu z programu Kapitał Ludzki. Do końca 2014 roku był finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, następnie finansowanie w całości przejął Uniwersytet.

 

W 2018 roku rodzice, których dzieci korzystają ze żłobka Uniwersyteckie Maluchy, otrzymają wsparcie w wysokości 150 zł miesięcznie – o 10 zł więcej niż w ubiegłym roku. Łącza kwota dotacji dla UW wynosi 27 000 zł.

Do tej pory, w zależności od czasu, jakie dziecko spędzało w żłobku, opiekunowie płacili 450 lub 600 zł miesięcznie. Teraz opłata wyniesie 150 zł mniej. Dofinansowanie przyznane jest na cały rok. Za poprzednie miesiące rodzice otrzymają zwrot pieniędzy.

 

Inne rozwiązania dla dzieci i rodziców

W 2015 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej na Powiślu otwarto Buwialnię. To wydzielona przestrzeń dla opiekunów z dziećmi, w której znajdują się maty, szafki na zabawki, stolik dla dzieci i krzesełka. Rodzice mają do dyspozycji cztery stoły. Przy jednym z nich jest komputer, na którym można korzystać z katalogu biblioteki. Jest też strefa higieniczna z przewijakiem i krzesłem do karmienia.

 

Wśród zwycięskich projektów pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego na UW jest cykl szkoleń „Rodzic na uniwersytecie”. To warsztaty dla studentów i kadry naukowej oraz administracyjnej. Zajęcia  dotyczyć będą m.in. powrotu rodziców do pracy czy na studia, a także praw pracowniczych dla rodziców, osób spodziewających się dziecka albo tych, którzy planują powiększenie rodziny. Warsztaty przeprowadzone zostaną w 2018 roku.