Badacze ze spółki spin-off UW ExploRNA Therapeutics otrzymali dofinansowanie w wysokości ponad 813 tys. dolarów przyznane przez Fundację Billa i Melindy Gatesów na dalszy rozwój autorskiej technologii modyfikacji mRNA. Technologia ta może zostać wykorzystana w leczeniu chorób wirusowych i nowotworowych.

Spin-off UW ExploRNA Theraputics otrzymał ponad 813 tys. dolarów na realizację projektu, którego celem jest weryfikacja opracowanej przez badaczy technologii polegającej na modyfikacji końca 5’ mRNA pod kątem jej zastosowań w leczeniu m.in. chorób wirusowych i nowotworowych.

– Przyznanie grantu świadczy o tym, że jako spółka spin-off z Polski zostaliśmy zauważeni przez globalną organizację i nasze dotychczasowe wyniki zostały docenione – mówi prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW, prezes spółki ExploRNA Therapeutics. – Mamy nadzieję, że jest to pierwszy krok do tego, aby nasza technologia modyfikacji mRNA mogła zostać użyta w terapiach mRNA – podkreśla prof. Jacek Jemielity.

Projekt realizowany we współpracy z Fundacją Billa i Melindy Gatesów będzie trwał 14 miesięcy. W ramach ufundowanego grantu spółka spin-off UW ExploRNA Therapeutics będzie współpracować z kanadyjską firmą Acuitas, która specjalizuje się w produkcji systemów dostarczania leków zawierających kwasy nukleinowe na bazie nanocząstek lipidowych. Dzięki nim szczepionki są w stanie wniknąć do komórek organizmu.

Przyznanie dofinansowania zostało poprzedzone merytoryczną oceną działalności spółki ExploRNA Therapeutics dokonaną przez ekspertów z Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Spółka została założona w 2019 roku przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Celem jej działalności jest badanie skuteczności terapeutycznej nowych rozwiązań dotyczących modyfikowanego mRNA i wdrażanie ich w leczeniu. Technologia modyfikacji mRNA opracowana przez badaczy pozwala zmniejszyć dawkę mRNA w szczepionce, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie skutków ubocznych terapii oraz obniżenie kosztów wytworzenia szczepionki.

Więcej informacji o spółce spin-off UW ExploRNA Therapeutics dostępnych jest na stronie: https://www.explorna.com/. Informacje dotyczące działalności Fundacji Billa i Melindy Gatesów oraz realizowanego projektu znajdują się pod adresem: https://www.gatesfoundation.org.