Uniwersytet Warszawski Dla mediów

Eksperci

Biuro Prasowe pośredniczy w kontaktach mediów z pracownikami uczelni. Dziennikarzy chcących uzyskać pomoc w tym zakresie prosimy o kontakt mailowy: media(at)uw.edu.pl. Godziny pracy biura: od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku.

 

Wjazd na teren UW i nagrywanie ekspertów

Wjazd ekip telewizyjnych na teren kampusu głównego UW (Krakowskie Przedmieście 26/28) możliwy jest po wcześniejszym zgłoszeniu i uzyskaniu zgody Biura Prasowego UW. Wizerunek UW może być wykorzystywany w materiałach dotyczących bezpośrednio uczelni oraz działalności osób aktualnie związanych z UW.

 

Aby dokonać zgłoszenia, prosimy o przesłanie maila na adres media(at)uw.edu.pl. W wiadomości należy podać datę i godzinę planowanego nagrania, informację, z kim zostanie przeprowadzone i na jaki temat, nazwę redakcji, kontakt do osoby odpowiedzialnej za materiał, numer rejestracyjny samochodu (jeśli niezbędny jest wjazd na teren kampusu UW) oraz informację, przez którą bramę wjeżdżać będzie ekipa (od strony Krakowskiego Przedmieścia czy od ul. Oboźnej). Informacje te zostaną przekazane do uniwersyteckich strażników, aby umożliwić Państwu sprawny wjazd i wykonanie nagrania.

 

Komunikaty prasowe

 • 31.01.2023, ERC CONSOLIDATOR GRANT DLA DR. HAB. ARTURA OBŁUSKIEGO

Jak powstało i rozwijało się miasto Tungul położone na terenie dzisiejszego Sudanu? Jakie czynniki pozwoliły mu przetrwać tak długo, pomimo trudnych warunków środowiskowych i dynamicznych zmian politycznych? To tylko wybrane z pytań, na które zamierza odpowiedzieć dr hab. Artur Obłuski z CAŚ UW w projekcie „Afropolis Tungul: Urban biography of a cosmopolitan African capital”. Na jego realizację otrzymał Consolidator Grant przyznany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC).

Pełny komunikat 

 

 • 26.01.2023, FOMO 2022. POLACY A LĘK PRZED ODŁĄCZENIEM

Co trzecia osoba w wieku 15-19 lat silnie odczuwa lęk przed odłączeniem od sieci (FOMO), a nie doświadcza go jedynie 6% z nich – to wnioski zawarte w raporcie z czwartej edycji badania „FOMO 2022. Polacy a lęk przed odłączeniem”, w którym uczestniczyli naukowcy z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Wydziału Psychologii UW.

Pełny komunikat

 

 • 12.01.2023, 6. EDYCJA KONKURSU „PRZEDSIĘBIORCA ROKU UW”

Od 16 stycznia do 3 kwietnia można przesyłać zgłoszenia do 6. edycji konkursu Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu Warszawskiego. Inicjatywa skierowana jest do osób przedsiębiorczych związanych z UW, które osiągnęły sukces w biznesie. Ogłoszenie wyników odbędzie się pod koniec maja.

Pełny komunikat

 

 • 10.01.2023, WSPÓŁPRACA ZE SZPITALEM POŁUDNIOWYM

10 stycznia zostało podpisane porozumienie między UW a stołecznym Szpitalem Południowym w sprawie współpracy badawczo-dydaktycznej przy tworzeniu i prowadzeniu kształcenia na kierunku lekarskim na UW.

Pełny komunikat

 

 • 03.01.2023, SŁOWO ROKU 2022

Kapituła plebiscytu Słowo Roku 2022 ogłosiła wyniki tegorocznej edycji. W głosowaniu językoznawców zwyciężył wyraz „wojna”Słowem minionego roku w głosowaniu internetowym został wybrany rzeczownik „inflacja”.

Pełny komunikat

 

 • 30.12.2022, DOFINANSOWANIE FUNDACJI GATESÓW DLA SPÓŁKI SPIN-OFF UW

Badacze ze spółki spin-off UW ExploRNA Therapeutics otrzymali dofinansowanie w wysokości ponad 813 tys. dolarów przyznane przez Fundację Billa i Melindy Gatesów na dalszy rozwój autorskiej technologii modyfikacji mRNA. Technologia ta może zostać wykorzystana w leczeniu chorób wirusowych i nowotworowych.

Pełny komunikat

 

 • 30.12.2022, ODKRYCIE SZCZĄTKÓW KROKODYLI W STAROŻYTNYCH GROBOWCACH

Ekspedycja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego dokonała odkrycia dziewięciu owiniętych w całuny czaszek krokodyli w kompleksach grobowych w Tebach Zachodnich. Jest to pierwsze w historii Egiptu odkrycie szczątków tych gadów w grobowcach ludzi. Prace prowadzone są w ramach Polskiej Ekspedycji Archeologicznej do Północnego Asasifu „Projekt Asasif”.

Pełny komunikat

 

 • 30.12.2022, NOC BIOLOGÓW 2023

Na Wydziale Biologii UW odbędzie się XII Noc Biologów. Tematem przewodnim kolejnej edycji będzie woda. Wydarzenie organizowane od 13 do 15 stycznia prowadzone będzie w trybie zdalnym.

Pełny komunikat

 

 • 27.12.2022, FIZYCY ZBADALI PRZYCZYNY WYWOŁUJĄCE PADACZKĘ

Napad padaczki może rozpocząć się od wyładowań neuronów hamujących w mózgu oraz zmian stężeń jonów w środowisku wokół neuronów. Mechanizm ten został potwierdzony w modelu komputerowym komórek nerwowych, stworzonym na Wydziale Fizyki UW.

Pełny komunikat

 

 • 19.12.2022, TRWA PLEBISCYT SŁOWO ROKU 2022

Do końca grudnia trwa głosowanie w plebiscycie Uniwersytetu Warszawskiego na słowo roku. Do wyboru są m.in. wyrazy: „wojna”, „pomoc”, „dron”, „węgiel”. Można również zgłosić własną propozycję. Ogłoszenie wyników plebiscytu odbędzie się 3 stycznia.

Pełny komunikat

 

 • 12.12.2022, LAUREACI III DYKTANDA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

9 grudnia poznaliśmy zwycięzców III Dyktanda UW. Statuetkę i tytuł Uniwersyteckiego Mistrza Ortografii 2022 otrzymała dr Małgorzata Jabłońska z Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW. Kolejne miejsca na podium zajęli studenci: Franciszek Łysek z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych oraz Krzysztof Mirowski z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii. Celem Dyktanda Uniwersytetu Warszawskiego jest edukacja społeczności UW i promowanie poprawności językowej.

Pełny komunikat

 

 • 07.12.2022, ZAKOŃCZENIE PIERWSZEJ EDYCJI PROGRAMU „MAZOWSZE DLA OŚWIATY”

W ramach pierwszej edycji programu edukacyjnego „Mazowsze dla Oświaty”, realizowanego przez UW i Samorząd Województwa, nauczyciele z Mazowsza przez dwa semestry uczestniczyli w bezpłatnych studiach podyplomowych. Zajęcia prowadzone na wydziałach Zarządzania, Polonistyki oraz Pedagogicznym UW umożliwiały podniesienie kompetencji związanych z nauczaniem zdalnym.

Pełny komunikat

 

 • 07.12.2022, GRANTY NCN I NAWA DLA UW

6 grudnia Narodowe Centrum Nauki ogłosiło listy rankingowe w konkursach OPUS 23, PRELUDIUM 21 oraz POLONEZ BIS 2, w których przyznano finansowanie łącznie 67 wnioskom złożonym przez badaczy z UW. Z kolei Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyznała UW grant w konkursie „Profesura NAWA”.

Pełny komunikat

 

 • 07.12.2022, „ESSA” MŁODZIEŻOWYM SŁOWEM ROKU 2022

24 tysiącami głosów internauci zdecydowali, że Młodzieżowym Słowem Roku 2022 został wyraz „essa”. Zwycięskie słowo zostało wyłonione w dwuetapowym głosowaniu, które trwało do 30 listopada. Wzięło w nim udział ponad 250 tys. osób. Kapituła przyznała także Nagrodę Jury dla słowa „odklejka”. Plebiscyt organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Partnerem inicjatywy jest Uniwersytet Warszawski.

Pełny komunikat

 

 • 01.12.2022, DR KATARZYNA BANDYRA STYPENDYSTKĄ L’OREAL – UNESCO

Dr Katarzyna Bandyra z Wydziału Chemii UW została laureatką 22. edycji programu L’Oréal – UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Badaczkę nagrodzono w kategorii habilitacyjnej. Tematem prowadzonych przez nią badań jest rola ludzkiego białka PNPazy w mitochondrialnym metabolizmie RNA.

Pełny komunikat

 

 

Zadania Biura Prasowego

→ kompleksowa obsługa mediów, w tym m.in. obsługa prasowa wydarzeń i projektów, pośredniczenie w kontaktach mediów z pracownikami,

→ prowadzenie stron internetowych uczelni: www.uw.edu.pl, en.uw.edu.pl,

→ przygotowywanie Sprawozdania rocznego rektora UW, pisma uczelni „UW”, materiałów informacyjnych,

→ przygotowywanie materiałów filmowych,

→ obsługa narzędzi komunikacyjnych: mailingu (dla odbiorców wewnętrznych), newslettera (dla odbiorców wewnętrznych i zewnętrznych), aplikacji Mobilny USOS (informacja dla jednostek dot. modułów aplikacji służących do komunikacji ze społecznością – pdf), konta twitter.com/UniWarszawski.

 

Biuro dba o spójność komunikacji uczelni poprzez wspieranie jednostek: opiniowanie i konsultowanie ich działań o charakterze informacyjnym lub promocyjnym, a także monitorowanie samodzielnych działań jednostek w tym zakresie.

 

Biuro Prasowe

Krakowskie Przedmieście 26/28

Pałac Kazimierzowski, I piętro, pok. 11

tel. 22 55 20 740

media(at)uw.edu.pl

pon. – pt., 8.00 – 16.00

 

https://twitter.com/UniWarszawski

Rzecznik prasowy

dr Anna Modzelewska (biogram)

rzecznik@uw.edu.pl
tel. 22 55 20 740

Zespół Biura Prasowego

Olga Dorczuk

Katarzyna Jäger

Szymon Koziołek

Olga Laska

Daiwa Maksimowicz

Anna Stobiecka

Justyna Weber

Izabela Wołczaska

Karolina Zylak

Pytania w sprawie kontaktu do ekspertów, prosimy kierować na adres: media@uw.edu.pl.

Adresy mailowe pracowników można także sprawdzać samodzielnie, korzystając zSpisu Pracowników >>

Dziennikarzy zainteresowanych otrzymywaniem komunikatów prasowych prosimy o dopisanie się do listy mailingowej mediów.