– To wielkie święto dla Uniwersytetu. Życzę Wam wszystkiego, co najlepsze. Miejcie dalekosiężne marzenia i bądźcie konsekwentni w ich realizacji – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, witając nowych studentów i doktorantów podczas inauguracji roku akademickiego 2024/2025. Uroczystość odbyła się 1 października w Auditorium Maximum na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu.

1 października Uniwersytet Warszawski zainaugurował nowy rok akademicki. Tradycyjny orszak przeszedł z Pałacu Kazimierzowskiego do Auditorium Maximum, gdzie po odśpiewaniu hymnów Polski i Unii Europejskiej rektor prof. Alojzy Z. Nowak otworzył uroczystość.

– To zaszczyt móc Was powitać. Jesteśmy niezwykle dumni, że wybraliście właśnie Uniwersytet Warszawski, aby tu kształtować swoje życie i swoją przyszłość. Dokonaliście znakomitego wyboru. UW jest miejscem, w którym można nie tylko zdobywać wiedzę od najlepszych, ale też swobodnie prezentować własne myśli i ich bronić. To miejsce, w którym zawsze zostaniecie wysłuchani – powiedział rektor UW, dodając: – Na Uniwersytecie Warszawskim każdy może być w pełni sobą. Nasza społeczność dba o poszanowanie godności i wolności wszystkich członków wspólnoty akademickiej – bez względu na światopogląd, kulturę czy religię. To miejsce dla wszystkich, instytucja uniwersalna. Naszą powinnością jest stać na straży szacunku człowieka do człowieka.

Jedna wspólnota

Rektor UW podkreślił, że bardzo cenną wartością na Uniwersytecie jest wrażliwość społeczności studenckiej i doktoranckiej: – Zachęcamy naszą młodzież do krytycznego myślenia i zadawania trudnych pytań. W rezultacie właśnie takich rozmów następuje rozwój. Nie możemy się jednak zgadzać na wykorzystywanie wolności jednego przeciwko drugiemu. Stąd decyzje m.in. o ograniczeniu swobodnego poruszania się po kampusie i zamknięciu bram. Od jutra zostaną one otwarte. Mam wielką nadzieję, że wszyscy wyciągnęliśmy wnioski z przeszłych zdarzeń i będziemy ze sobą współpracować.

 

Prof. Alojzy Z. Nowak wspomniał o programie stypendialnym dla studentów z Palestyny oraz cyklu seminariów, których celem będzie objaśnianie trudnych zagadnień dotyczących współczesnego świata.

– Stajecie się częścią naszej społeczności akademickiej, której członkowie mają ogromne osiągnięcia naukowe. Łączy nas przyjaźń i współpraca. Naszą wspólnotę tworzy niemal 40 tys. studentów i doktorantów, prawie 9 tys. pracowników i niemal 11 tys. współpracowników. Jesteśmy wielotysięczną społecznością – każdy ze swoimi marzeniami, ambicjami i poglądami. Tu znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań. Będziecie mogli realizować zajęcia również na wybranych z ponad tysiąca współpracujących z nami uczelni z całego świata. We wrześniu przejęliśmy roczną prezydencję w Sojuszu 4EU+, który tworzymy wraz z Uniwersytetami Sorbońskim, Karola w Pradze, w Heidelbergu, w Mediolanie, Genewskim, Kopenhaskim i Paris-Panthéon-Assas. Jesteśmy uczelnią, która charakteryzuje się ciągłością działania. Kontynuujemy najlepsze praktyki rozpoczęte również przez naszych poprzedników – powiedział rektor UW.

Rektor UW podkreślił także, że ważną częścią uczelni jest sfera socjalna: rozwój bazy akademików i domów pracownika naukowego, budowa centrum sportu i nowych siedzib wydziałów w ramach Programu Wieloletniego. Zwrócił również uwagę na wysoki poziom badań naukowych na UW oraz znaczenie współpracy z biznesem, w tym nawiązanej w ostatnim czasie współpracy międzynarodowej w ramach Poland in Silicon Valley Center for Science, Innovation, and Entrepreneurship.

– To wielkie święto dla Uniwersytetu. Życzę Wam wszystkiego, co najlepsze. Miejcie dalekosiężne marzenia i bądźcie konsekwentni w ich realizacji – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, zwracając się do nowo przyjętych studentów i doktorantów.

Uroczysta immatrykulacja

Po przemówieniu rektora odbyła się immatrykulacja, czyli włączenie nowych osób do grona studentów oraz doktorantów. Studenci pierwszego i drugiego stopnia oraz doktoranci, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym osiągnęli najlepsze wyniki, złożyli przysięgę i odebrali indeksy od rektora.

W trakcie uroczystości głos zabrali: Mateusz Mossakowski, przewodniczący Samorządu Studentów UW, i Piotr Paszkowski, przedstawiciel Samorządu Doktorantów UW.

– Uniwersytet Warszawski jest nie tylko miejscem nauki czy prowadzenia badań. To także różnorodna wspólnotą, pełna pasji, otwarta na nowe idee. Nie bójmy się sięgać po więcej. Czas studiów na UW jest wyjątkowy nie tylko w kontekście perspektywy zdobycia wykształcenia, ale i zbudowania relacji, doświadczenia oraz odpowiedzialności za świat wokół nas. W Samorządzie dążymy do tego, aby każdy z was czuł, że ma wsparcie, a także możliwość wpływania na życie naszego Uniwersytetu. Nie wahajcie się skorzystać z tej szansy. Chciałbym życzyć nam wszystkim, aby ten rok był czasem pełnym inspiracji, odkryć i sukcesów. Niech każda chwila spędzona na Uniwersytecie Warszawskim przybliża nas do marzeń i celów. Pamiętajmy, że Uniwersytet to nie tylko mury, ale przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą – powiedział Mateusz Mossakowski.

 

– To wspólnota jest istotą Uniwersytetu. Jego istotą są ludzie, pracownicy naukowi, dydaktyczni, pracownicy administracji, studenci, doktoranci, ich związki i samorządy. Dołączacie do wspólnoty ekspertów, naukowców, którzy prowadzą swoje badania na najwyższym poziomie, którzy dzielą się ich wynikami. Jesteście przyszłością tego Uniwersytetu – powiedział Piotr Paszkowski.

Rewolucja czy ciekawostka

Wykład inauguracyjny o roli sztucznej inteligencji w nauce (Rewolucja czy ciekawostka – jaką rolę odegra AI w nauce?) wygłosił prof. Piotr Sankowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, naukowiec, który jako pierwszy w Polsce zdobył cztery prestiżowe granty European Research Council. Badania prof. Sankowskiego dotyczą projektowania i analizowania szybkich algorytmów przybliżonych dla problemów, wobec których komputerowe rozwiązanie nie jest możliwe z powodu bardzo czasochłonnych obliczeń.

 

– Jest wiele definicji sztucznej inteligencji. Ja najbardziej lubię tę klasyczną, która mówi o tym, że AI to to stymulacja procesów ludzkiej inteligencji przez maszyny, zwłaszcza systemy komputerowe. Trenujemy sieci neuronowe, żeby umiały dopasować się do czegoś bardziej skomplikowanego. Sieci stają się coraz bardziej skomplikowane. Duże modele językowe rozumieją język naturalny tak dobrze jak ludzie. Głębokie sieci neuronowe są w stanie generować obrazy. Dzięki temu, że mamy narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji wszyscy możemy być bardziej kreatywni – powiedział prof. Sankowski.

 

Zapis transmisji uroczystości inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na Uniwersytecie Warszawskim znajduje się na kanale UW w serwisie YouTube:

 

Przejdź do transmisji inauguracji roku akademickiego 2024/2025 na UW.
Wideorelacja z inauguracji