Uniwersytet Warszawski Dla mediów

Eksperci

Biuro Prasowe pośredniczy w kontaktach mediów z pracownikami uczelni. Dziennikarzy chcących uzyskać pomoc w tym zakresie prosimy o kontakt mailowy: media(at)uw.edu.pl. Godziny pracy biura: od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku.

 

Wjazd na teren UW i nagrywanie ekspertów

Wjazd ekip telewizyjnych na teren kampusu głównego UW (Krakowskie Przedmieście 26/28) możliwy jest po wcześniejszym zgłoszeniu i uzyskaniu zgody Biura Prasowego UW. Wizerunek UW może być wykorzystywany w materiałach dotyczących bezpośrednio uczelni oraz działalności osób aktualnie związanych z UW.

 

Aby dokonać zgłoszenia, prosimy o przesłanie maila na adres media(at)uw.edu.pl. W wiadomości należy podać datę i godzinę planowanego nagrania, informację, z kim zostanie przeprowadzone i na jaki temat, nazwę redakcji, kontakt do osoby odpowiedzialnej za materiał, numer rejestracyjny samochodu (jeśli niezbędny jest wjazd na teren kampusu UW) oraz informację, przez którą bramę wjeżdżać będzie ekipa (od strony Krakowskiego Przedmieścia czy od ul. Oboźnej). Informacje te zostaną przekazane do uniwersyteckich strażników, aby umożliwić Państwu sprawny wjazd i wykonanie nagrania.

 

Komunikaty prasowe

 

  • 11.04.2024, DWA ERC ADVANCED GRANTS DLA UW

Projekty dwojga laureatów grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) będą realizowane na Uniwersytecie Warszawskim. Prof. Grażyna Jurkowlaniec z Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce jest pierwszą Polką nagrodzoną grantem Advanced. Prof. Emanuel Gull, Szwajcar z Uniwersytetu w Michigan, swój grant prowadzić będzie na Wydziale Fizyki UW, gdzie przenosi swoje laboratorium.

Pełny komunikat

 

  • 10.04.2024, ANALOGOWA BAZA KOSMICZNA

Dziesięć dni w analogowej bazie kosmicznej na hałdach górniczych na Górnym Śląsku spędzą Mikołaj Zawadzki z Wydziału Fizyki UW wraz ze studentami – Natalią Godlewską i Norbertem Nieściorem. W tym czasie przeprowadzą szereg badań: geofizycznych, geologicznych, psychologicznych oraz astrobiologicznych. Opiekunem projektu jest prof. Konrad Kossacki z Instytutu Geofizyki na Wydziale Fizyki UW.

Pełny komunikat

 

  • 9.04.2024, PATRIARCHA W DYSKURSIE MEDIALNYM

W narracjach medialnych dotyczących patriarchy Cyryla z początku napaści Rosji na Ukrainę w 2022 roku nie zaobserwowano przejawów polaryzacji światopoglądowej. Takie wnioski wysunął zespół naukowców z udziałem prof. Dariusza Tworzydło z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „European Journal of Science and Theology”.

Pełny komunikat

 

  • 8.04.2024, MIGRACJE ROMÓW W BADANIACH OBM UW

8 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Romów. Badania nad migracjami przedstawicieli tej mniejszości etnicznej od lat prowadzą naukowcy z Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Najnowszy projekt rozpoczął się w tym roku.

Pełny komunikat

 

  • 8.04.2024, BADANIA NAD RYBOPRZEŁĄCZNIKAMI

Badacze z UW we współpracy z japońskimi naukowcami prowadzą badania ryboprzełączników – segmentów RNA, które kontrolują produkcję białek w bakteriach. Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).

Pełny komunikat

 

  • 5.04.2024, DZIEŃ OTWARTY UW 2024

To ważny dzień dla kandydatów na studia. Jeszcze przed rozpoczęciem rekrutacji będą mieli okazję poznać Uniwersytet. 20 kwietnia na Kampusie Głównym UW zbiorą się przedstawiciele wszystkich wydziałów i jednostek uczelni, by przedstawić swoją ofertę przyszłym studentom. Dzień Otwarty UW rozpocznie się o godz. 10.00.

Pełny komunikat

 

  • 5.04.2024, POLSKIE POWROTY NAWA NA UW

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozstrzygnęła tegoroczny konkurs Polskie Powroty. Spośród trzydziestu złożonych wniosków finansowanie swoich badań uzyskało jedenastu naukowców. Trzy osoby na miejsce realizacji projektów wybrały Uniwersytet Warszawski.

Pełny komunikat

 

  • 4.04.2024, RYBY I ICH OSOBOWOŚCI

To, czy ryba ominie przeszkodę, np. tamę na rzece, może zależeć nie tylko od gatunku, do którego należy, ale też od jej stopnia śmiałości lub tendencji eksploracyjnych. Dr hab. Barbara Pietrzak i Alicja Fudali z Wydziału Biologii UW są autorkami pracy, w której opisują rolę osobowości ryb, w tym ich sposobów radzenia sobie z wyzwaniami współczesnego świata.

Pełny komunikat

 

  • 3.04.2024, NOWE PERSPEKTYWY W LECZENIU NOWOTWORÓW

Biolożki z Uniwersytetu Warszawskiego dokonały przełomowych odkryć podczas badań nad glejakiem wielopostaciowym. Opisano je na łamach „EMBO Reports” oraz „Cell Death and Disease”.

Pełny komunikat 

 

  • 2.04.2024, ODKRYCIA W KRYPCIE WEJHERÓW W PUCKU

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzili badania archeologiczne w krypcie w kościele parafialnym w Pucku w województwie pomorskim. Badania dostarczyły istotnych danych  dotyczących kultury funeralnej w czasach nowożytnych – m.in. informacji na temat strojów pogrzebowych oraz praktyk związanych z pochówkiem. Wyniki badań zostały zebrane w pracy zbiorowej pod redakcją dr Karoliny Blusiewicz i dr. Michała Starskiego, która właśnie została wydana.

Pełny komunikat

 

  • 28.03.2024, RAPORT O PRZEMOCY RÓWIEŚNICZEJ

Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opublikowało raport dotyczący wzorców zastraszania i przemocy rówieśniczej wśród nastolatków w czterdziestu czterech krajach i regionach. Wynika z niego, że coraz więcej dzieci pada ofiarą cyberprzemocy lub ją stosuje. Koordynatorką badań w Polsce jest m.in. dr Agnieszka Małkowska-Szkutnik z Wydziału Pedagogicznego UW.

Pełny komunikat

 

  • 27.03.2024, WYSPA WIELKANOCNA I JEJ TAJEMNICZE PISMO

Ta pacyficzna wyspa została odkryta przez Europejczyków w 1722 roku, w niedzielę wielkanocną. Stąd pochodzi jej dzisiejsza nazwa. Jaką wiadomość na Wyspie Wielkanocnej zostawili nam Polinezyjczycy sprzed kilkuset lat? Dr Rafał Wieczorek z Wydziału Chemii UW jest jedną z kilkunastu osób na świecie, które starają się rozwikłać tajemnicę ikonicznego pisma rongorongo.

Pełny komunikat

 

  • 20.03.2024, JUWENALIA 2024

10 i 11 maja odbędzie się doroczne muzyczne święto studentów. W tym roku przygotowano 8 tys. bezpłatnych biletów dla studentów i doktorantów Uniwersytetu. Juwenalia na UW są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.

Pełny komunikat

 

  • 18.03.2024, OTWARCIE SEZONU W OGRODZIE BOTANICZNYM UW

24 marca Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego otwiera nowy sezon. Tym razem tematem przewodnim będzie detektywistyka. Otwarciu towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, m.in. gra terenowa i spacery z przewodnikiem. Do każdego biletu dołączony będzie pachnący upominek, a pierwsi goście otrzymają również sadzonki filodendronów.

Pełny komunikat 

 

  • 11.03.2024, PRZEŁOMOWE BADANIA NAD MRNA

Zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego kierowany przez prof. Jacka Jemielitego i dr hab. Joannę Kowalską we współpracy z badaczami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz spółki spin-off UW ExploRNA Therapeutics opracował nową modyfikację mRNA. Właściwości nowej cząsteczki mogą być przełomem dla współczesnej medycyny. Dzięki odkryciu uczonych możliwy będzie dalszy rozwój nowoczesnych terapii celowanych opartych na technologii mRNA, w tym leczenie chorób rzadkich czy projektowanie szczepionek przeciwnowotworowych.

Pełen komunikat

 

  • 8.03.2024, 25 LAT POLSKI W NATO

8 marca w Starej Bibliotece na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu odbyło się spotkanie poświęcone 25. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. – To dla Uniwersytetu wielki dzień. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić, że moglibyśmy nie być w NATO – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.
Pełny komunikat

 

  • 7.03.2024, O DIECIE WILKÓW

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego przyjrzeli się diecie wilków żyjących na pograniczu polsko-litewsko-rosyjskim. Odkryli, że często, poszukując pożywienia, polują na bobry. Badania oraz ich rezultaty zostały opisane w czasopiśmie „Wildlife Biology”.

Pełny komunikat

 

  • 6.03.2024, DOKO 2024 NA UW

Jak zmierzyć warstwy cieńsze od włosa? Dlaczego bańki mydlane są kolorowe? Co chemik może odkryć w probówce i w kotlecie? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać 23 marca podczas Dnia Odkrywców Kampusu Ochota UW. To już dziesiąta edycja wydarzenia.
Pełny komunikat

  • 6.03.2024, ZAJĘCIA OTWARTE DLA UCZNIÓW NA UW

Geograficzne spotkania na Krakowskim, wykłady z ciekawej chemii czy zajęcia otwarte z fizyki to tylko niektóre propozycje, jakie czekają na uczniów w tym semestrze na Uniwersytecie Warszawskim.
Pełny komunikat

 

Zadania Biura Prasowego

→ kompleksowa obsługa mediów, w tym m.in. obsługa prasowa wydarzeń i projektów, pośredniczenie w kontaktach mediów z pracownikami,

→ prowadzenie stron internetowych uczelni: www.uw.edu.pl, en.uw.edu.pl,

→ przygotowywanie Sprawozdania rocznego rektora UW, pisma uczelni „UW”, materiałów informacyjnych,

→ przygotowywanie materiałów filmowych,

→ obsługa narzędzi komunikacyjnych: mailingu (dla odbiorców wewnętrznych), newslettera (dla odbiorców wewnętrznych i zewnętrznych), aplikacji Mobilny USOS (informacja dla jednostek dot. modułów aplikacji służących do komunikacji ze społecznością – pdf), konta twitter.com/UniWarszawski.

 

Biuro dba o spójność komunikacji uczelni poprzez wspieranie jednostek: opiniowanie i konsultowanie ich działań o charakterze informacyjnym lub promocyjnym, a także monitorowanie samodzielnych działań jednostek w tym zakresie.

Biuro Prasowe

Krakowskie Przedmieście 26/28

Pałac Kazimierzowski, I piętro, pok. 11 oraz II piętro, pok. 29B

 

kontakt dla mediów:

tel. 22 55 20 740, 22 55 20 656, 22 55 24 066

e-mail: media(at)uw.edu.pl

 

redakcja strony internetowej UW:

tel. 22 55 20 661, 22 55 20 990

e-mail: redakcja.www(at)uw.edu.pl

 

redakcja pisma uczelni „UW”:

tel. 22 55 20 990

e-mail: pismo-uczelni(at)uw.edu.pl

 

pon. – pt., 8.00 – 16.00

 

https://twitter.com/UniWarszawski

Rzecznik prasowy

dr Anna Modzelewska (biogram)

rzecznik@uw.edu.pl
tel. 22 55 20 740

Zespół Biura Prasowego

Patrycja Dudek

Katarzyna Jäger

Szymon Koziołek

Olga Laska

Daiwa Maksimowicz

Olga Najfeld

Anna Stobiecka

Justyna Weber

Karolina Zylak

Pytania w sprawie kontaktu do ekspertów, prosimy kierować na adres: media@uw.edu.pl.

Adresy mailowe pracowników można także sprawdzać samodzielnie, korzystając zSpisu Pracowników >>

Dziennikarzy zainteresowanych otrzymywaniem komunikatów prasowych prosimy o dopisanie się do listy mailingowej mediów.

 

Link do profilu Facebook Link to Twitter profile Link do kanału Youtube Link do profilu Instagram Link do profilu LinkedIn