Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło konkurs OPUS 24+LAP/Weave dla badań realizowanych we współpracy z naukowcami z Niemiec, Słowenii, Austrii i Czech. Cztery z nagrodzonych projektów będą realizowane przez badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego.

15 listopada Narodowe Centrum Nauki (NCN) opublikowało listy ostatnich laureatów konkursu OPUS 24+LAP/Weave. Będą oni realizować dwu- i trójstronne projekty międzynarodowe, oceniane w procedurze LAP stosowanej w europejskich instytucjach finansujących badania naukowe. Ten standard ewaluacji wniosków ułatwia międzynarodowym zespołom ubieganie się o środki na wspólne badania oraz usprawnia procedurę oceny wniosków przez instytucje finansujące naukę.

Łącznie przyznano 21 grantów na kwotę ponad 33,7 mln zł. Wśród nich są cztery projekty realizowane przez badaczy z UW:

• prof. Anna Horolets, Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce, Co jest pilne? Europejska polityka neutralności klimatycznej miast i jej lokalne interpretacje, 1 273 601,00 zł;
  • dr Łucja Kowalewska, Wydział Biologii, Tworzenie ciała prolamellarnego: na styku biologii i geometrii, 1 930 840,00 zł;
  • dr Przemysław Malinowski, Centrum Nowych Technologii, Ulepszone magnesy molekularne oparte na sandwichowych kompleksach lantanowców z wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi, 2 396 690,00 zł;
  • prof. Katarzyna Metelska-Szaniawska, Wydział Nauk Ekonomicznych, Czy procedury tworzenia konstytucji mają znaczenie? Ekonomia projektowania umów społecznych, 982 375,00 zł;

Pełne listy laureatów są dostępne na stronie NCN.