Dr Mateusz Łełyk z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego – jako pierwszy humanista w historii – otrzymał Medal Młodego Uczonego. Wyróżnienie przyznawane jest przez Politechnikę Warszawską.

15 listopada podczas uroczystości święta Politechniki Warszawskiej Kapituła Medalu Młodego Uczonego wręczyła wyróżnienie dr. Mateuszowi Łełykowi z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Medal jest przyznawany za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i innowacji technicznej oraz inne osiągnięcia twórcze. Wyróżnienie ma służyć promocji dokonań młodych naukowców cechujących się samodzielnością koncepcji twórczych i szczególną dynamiką rozwoju.

– Otrzymanie Medalu Młodego Naukowca jest dla mnie olbrzymim wyróżnieniem i, nie ukrywam, potężnym pozytywnym zaskoczeniem. Głównie dlatego, że moje badania zostały dostrzeżone i docenione przez reprezentantów bardzo odległego, wydawałoby się, obszaru nauki – mówi dr Mateusz Łełyk.

Wyróżnienie, ustanowione przez Politechnikę Warszawską w 2007 roku, jest przyznawane badaczom, którzy nie ukończyli trzydziestego piątego roku życia.

– Niezwykle doceniam to, że Kapituła Medalu Młodego Uczonego ma tak szerokie spojrzenie na działalność naukową i zdecydowała się na pójście pod prąd panującym obecnie trendom do coraz węższej specjalizacji. To wyróżnienie daje mi także wielką motywację do dalszej pracy, w szczególności nad tymi problemami, które wychodzą poza, ściśle pojęte, granice mojej obecnej dyscypliny – dodaje badacz.

Obszarem aktywności naukowej dr. Mateusza Łełyka jest filozofia matematyki, a dokładniej zagadnienia związane z uzasadnianiem poprawności układów aksjomatów dla matematyki. W swojej pracy wykorzystuje formalne narzędzia współczesnej logiki matematycznej do modelowania i wyjaśniania problemów filozoficznych.

Filozof matematyki

Dr Matesz Łełyk ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (MISH) z kierunkiem wiodącym filozofia oraz na kierunku matematyka na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. W 2017 roku otrzymał tytuł doktora na ówczesnym Wydziale Filozofii i Socjologii UW na podstawie rozprawy Axiomatic Theories of Truth, Bounded Induction and Reflection Principles, za którą otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów.

Dr Łełyk pracuje w Zakładzie Logiki na Wydziale Filozofii UW. Jest stypendystą programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) oraz laureatem stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców. W latach 2020–2023 był kierownikiem grantu SONATA Truth: Between Disquotation and Compositionality, a od 2023 roku kieruje grantem SONATA BIS Logical and Epistemological Criteria of Salience for Foundational Theories.