Imieniem hinduskiej bogini ziemi, płodności i obfitości została nazwana nowa spółka spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, która zajmuje się tworzeniem bezpiecznych dla środowiska preparatów rolniczych i ogrodniczych, użyźniających i regenerujących glebę, a także pomagających oczyścić ją ze szkodliwych substancji. Jej założycielami są dr Klaudia Dębiec-Andrzejewska, dr Kumar Pranaw i prof. Łukasz Drewniak z Wydziału Biologii UW oraz Anna Głowacka i Tomasz Koms.

Spółka powstała we wrześniu 2023 roku. Jej prezeską jest dr Klaudia Dębiec-Andrzejewska z Instytutu Mikrobiologii Wydziału Biologii UW.

 

Do założenia firmy doprowadziły badania prowadzone w Instytucie Mikrobiologii. Zespół dr. Kumara Pranawa – w ramach projektu TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – pracował nad wykorzystaniem pierwiastków, które znajdują się w popiołach lotnych. Na bazie tych mikroelementów oraz grzybów i bakterii zespół opracował preparaty stymulujące wzrost roślin, które można stosować w rolnictwie.

 

Drugie badanie – trwający jeszcze projekt LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, którym kieruje dr Klaudia Dębiec-Andrzejewska – jest ukierunkowane na stworzenie preparatów do poprawy jakości mikrobiologicznej gleby, wzrostu roślin i skuteczności biologicznego oczyszczania gruntów. W odróżnieniu od projektu TEAM-NET, badania w ramach grantu LIDER koncentrują się nie wokół samych komórek, lecz produktów ich metabolizmu, głównie sideroforów.

 

– To związki wydzielane na zewnątrz komórek tylko wtedy, gdy ilość biodostępnego żelaza w środowisku jest ograniczona. W większości wód i gleb ten pierwiastek występuje w postaci nieprzyswajalnej przez mikroby. W związku z tym organizmy wykształciły mechanizm wytwarzania sideroforów, które są w stanie wychwycić żelazo. Skompleksowane żelazo pobierane jest następnie do komórki. Jeśli dużo wytworzonych w laboratorium sideroforów dostarczymy do gleby, żelazo stanie się w niej dostępne – zarówno dla bakterii, jak i roślin. Rośliny nie będą musiały w tej sytuacji przeznaczać swoich zasobów na mobilizowanie żelaza z gleby. To czysty zysk energetyczny – mówi dr Klaudia Dębiec-Andrzejewska.

 

Znając wzajemnie prowadzone przez siebie badania oraz ich rezultaty, kierownicy obu zespołów postanowili wprowadzić opracowane przez siebie rozwiązania na rynek. Za optymalne wyjście uznali założenie spółki spin-off.

 

Obecnie firma oferuje dwa rodzaje preparatów: bazujące na komórkach bakteryjnych i grzybowych, oraz opierające się na produktach metabolizmu bakterii. Testy polowe wykazały, że pozwalają one na ograniczenie stosowania nawozów syntetycznych o co najmniej 30%.

 

Tym, co wyróżnia produkty BHUMI spośród innych dostępnych na rynku środków, jest możliwość ich zastosowania w różnorodnych warunkach klimatycznych. Sprawdzają się zarówno w czasie przymrozków, jak i suszy. To dlatego, że wykorzystywane bakterie są psychrotolerancyjne, dobrze odnajdują się w różnych temperaturach.

 

Firma jest obecnie na etapie zwiększania skali produkcji.

 

Więcej o BHUMi będzie można przeczytać w zimowym piśmie uczelni „UW”, które ukaże się w połowie grudnia.

Spółki spin-off Uniwersytetu Warszawskiego to firmy, które powstały w wyniku badań prowadzonych na UW i decyzji badaczy o skomercjalizowaniu ich wyników. Na UW funkcjonuje trzydzieści jeden takich spółek. W każdej z nich udziały ma UWRC sp. z o.o., spółka celowa Uniwersytetu Warszawskiego. Została ona powołana uchwałą Senatu UW z 14 listopada 2012 roku w celu komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych na uczelni. W założeniu spółki pomaga i wspiera ją na początku rozwoju Centrum Transferu Technologii i Wiedzy (dawniej: Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii) Uniwersytetu Warszawskiego.