Dr Zbigniew Szafrański z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW otrzymał odznakę Bene Merito za zasługi w promowaniu i umacnianiu dobrego imienia Polski oraz pozycji polskiej archeologii na arenie międzynarodowej.Odznaka została przyznana badaczowi przez ministra spraw zagranicznych RP. Wyróżnienie nadawane jest obywatelom Polski oraz obcokrajowcom za działalność wzmacniającą pozycje Polski za granicą.

 

Dr Zbigniew Szafrański przez 10 lat był dyrektorem Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Uczestniczył w polskich ekspedycjach w Aleksandrii, Sakkarze i Tebach zachodnich oraz współpracował też z austriacką misją archeologiczną w Tel el-Dab’a/Awaris. Od 1999 roku przewodniczy Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. Archeolog reprezentuje Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW na międzynarodowych konferencjach i spotkaniach oraz bierze udział w życiu naukowym Kairu.

 

Uroczystość uhonorowania badacza odbyła się 19 października w Stacji Badawczej Centrum w Kairze. Odznakę wręczył ambasador RP w Egipcie, Sudanie i Erytrei – Michał Murkociński.

 

Więcej informacji na stronie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej.