Kult świętych był jednym z najważniejszych zjawisk religijnych w świecie późnego antyku. Jego historię bada międzynarodowy zespół realizujący projekt „The Cult of Saints” finansowany z grantu Europejskiej Rady ds. Badań (ERC). Badania koordynuje Uniwersytet Oksfordzki, a uczestniczy w nich Wydział Historyczny UW. Naukowcy uruchomili bazę materiałów dotyczących kultu świętych.

 

W bazie Cult of Saints in Late Antiquity gromadzone są materiały źródłowe dotyczące wczesnego rozwoju kultu świętych: teksty literackie, kalendarze, dokumenty, materiał papirusowy i epigraficzny we wszystkich językach starożytnego chrześcijaństwa: greckim, łacińskim, syryjskim, koptyjskim, gruzińskim i ormiańskim. Baza będzie sukcesywnie uzupełniana, a z jej pełnej wersji będzie można korzystać w 2019 r.

 

Pięcioletni projekt ERC Advanced Grant „The Cult of Saints: a systematic, christendom-wide study of its origin, spread and development” realizowany jest przez międzynarodowy zespół kierowany przez prof. Bryana Ward-Perkinsa (Uniwersytet Oksfordzki) we współpracy z Uniwersytetem Reading i Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyjaśnienie, jak powstał, rozprzestrzeniał się, pokonywał bariery kulturowe i ewoluował kult świętych, uznawany za jedno z najważniejszych zjawisk religijnych w świecie późnego antyku. To pierwsze badania dotyczące tego tematu prowadzone na tak dużą skalę. Naukowcy nie ograniczyli się bowiem do kilku powszechnie znanych postaci, analizują materiały dotyczące kultu tysięcy świętych, często o znaczeniu lokalnym.

 

Grupa z Wydziału Historycznego UW, biorąca udział w projekcie, bada materiał łaciński. Kieruje nią dr hab. Robert Wiśniewski, w zespole pracują: dr Matthieu Pignot, Julia Doroszewska, Marijana Vuković, Frances Murray, Marta Szada i Katarzyna Wojtalik. Budżet projektu wynosi 2,5 mln euro, w tym 426 tys. euro przeznaczone jest dla UW. W 2018 r. na Wydziale Historycznym UW zorganizowana zostanie konferencja podsumowująca badania.