17 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbędzie się koncert urodzinowy Uniwersytetu Warszawskiego „Empiria ‘45”. Na scenie wystąpi około 200 tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca UW „Warszawianka”. Wydarzenie organizowane z okazji 201. urodzin UW oraz 45-lecia działalności folklorystycznej na uczelni.

 

Uniwersytet Warszawski powstał na mocy edyktu Aleksandra I podpisanego 19 listopada 1816 roku. W ubiegłym roku członkowie społeczności akademickiej oraz zaproszeni goście świętowali okrągłe urodziny uczelni. Tegoroczny jubileusz UW odbędzie się 17 listopada. Z tej okazji przygotowano koncert urodzinowy „Empiria ‘45”.

 

Zespół Pieśni i Tańca „Warszawianka” liczy ponad 200 studentów i absolwentów UW i innych warszawskich uczelni. Od kilkunastu lat w zespole są także uczniowie warszawskich szkół. W repertuarze „Warszawianki” są m.in. tańce narodowe, tańce i pieśni regionalne z całej Polski, obrazy sceniczne z okresu Księstwa Warszawskiego i międzywojennej Warszawy.

 

Podczas koncertu „Empiria ‘45” zespół „Warszawianka” zaprezentuje zarówno dawne – XIX-wieczne, jak i współczesne kompozycje taneczne. W programie widzowie będą mogli zobaczyć i usłyszeć, m.in. fragmenty spektaklu „Miłość to ja”, „Opowieść warszawskiego kataryniarza”, „Balladę cygańską”, „Impresję lubelską” i „Łowicką fantazję”.

 

Koncert jubileuszowy odbędzie się 17 listopada o godz. 19.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (Dobra 56/66). Transmisję online będzie można obejrzeć na tej stronie: